TERAPIA SCHEMATU I DIALOG MOTYWUJĄCY W LECZENIU ZABURZEŃ OSOBOWOŚCI

Premiera szkolenia miała miejsce 27 listopada 2021 r.
Terapia schematów jest uznawana za swego rodzaju przełom w nowoczesnym leczeniu zaburzeń psychicznych i polecana w szczególności dla Pacjentów z zaburzeniami osobowości.

Terapia schematu jest czasem uznawana za element tzw. trzeciej fali CBT – i faktycznie, wiele jej założeń powstało na gruncie nurtu poznawczo-behawioralnego, jednak czerpie ona także z założeń i metod terapii psychodynamicznej oraz Gestalt. Umożliwia zarówno szybkie dotarcie do źródeł problemu i zniesienie najbardziej dokuczliwych objawów, jak i dogłębne przepracowanie najwcześniejszych doświadczeń Pacjenta – odpowiedzialnych właśnie za dezadaptacyjne schematy, które wpływają na jego myślenie i postępowanie. Nic zatem dziwnego, że terapia schematów jest uznawana za swego rodzaju przełom w nowoczesnym leczeniu zaburzeń psychicznych i polecana w szczególności dla Pacjentów z zaburzeniami osobowości i tych, których wcześniejsze psychoterapie nie przyniosły efektów.

Jednocześnie na popularności zyskuje dialog motywujący – szeroko rozumiany sposób empatycznej komunikacji z tzw. trudnymi Pacjentami, reagującymi oporem, przejawiającymi lęk lub bunt wobec wprowadzania zmian.

Naturalnym wydaje się próba integracji tych dwóch niezwykle skutecznych metod terapii i komunikacji, które – na co wskazują badania – umożliwiają „dotarcie” do osób potrzebujących wsparcia, nazywanych dotąd „trudnymi Pacjentami”.

Na terapii schematów można oprzeć cały proces terapeutyczny, można też jednak skutecznie wykorzystywać jedynie elementy tego podejścia w terapii prowadzonej w innym nurcie. W podobny sposób można wzbogacać swoją pracę o elementy dialogu motywującego.

Wszystkie osoby, które chcą wzbogacić swój warsztat o terapię schematów i/lub dialog motywujący, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z nagraniem szkolenia, za pośrednictwem którego próbujemy wprowadzić Was w podstawowe założenia obydwu tych metod oraz wyposażyć w konkretne umiejętności nawiązywania i podtrzymywania kontaktu z Pacjentem.

Uczestnicy mieli możliwość zobaczyć, w jaki sposób integracja terapii schematu (ST) i dialogu motywującego (DM) może poprawić efektywność oddziaływań terapeutycznych wobec Pacjentów z diagnozą zaburzeń osobowości. Nacisk został położony na praktykę i przykłady kliniczne, by teoretyczne uwagi zobrazować konkretnymi doświadczeniami prowadzącego.

Szczególnie dużo uwagi zostało poświęcone rozwijaniu współpracy, wzmacnianiu adekwatnej empatii, strategicznemu wykorzystaniu wiedzy na temat etapów motywacji oraz koncentracji na pozytywnej stronie doświadczenia pacjenta (np. umiejętności, pozytywne cechy, aspiracje i wartości), by zwiększać prawdopodobieństwo zmiany.

Program szkolenia stworzyliśmy z myślą o wszystkich osobach działających w obszarze pomocy psychologicznej, psychoterapeutach, reprezentantach innych zawodów, które wiążą się z kontaktem z osobami z trudnościami i zaburzeniami psychicznymi – oraz o osobach kształcących się w wyżej wymienionych kierunkach.

OBEJRZYJ ZAPROSZENIE NA SZKOLENIE

1. Czym jest terapia schematów (ST)?

2. Czym jest dialog motywujący (DM)?

3. Co wnosi ST w leczenie zaburzeń osobowości?

4. Co wnosi DM w terapię mało zmotywowanych Pacjentów?

5. Punkty wspólne ST i DM – możliwość integracji

6. Najważniejsze elementy DM, mogące wzbogacić ST:

– Położenie nacisku na współpracę

– Rozbudowane pogłębianie pozytywów (trybu zdrowego dorosłego)

– Nauka adekwatnej empatii i wyrażania jej wobec Pacjenta

– Świadomość różnych poziomów motywacji i możliwych oddziaływań, dostosowanych do tego, co reprezentuje Pacjent/ka.

Szkolenie prowadził mgr Jędrzej Kosewski

Psycholog, certyfikowany terapeuta poznawczo-behawioralny i certyfikowany terapeuta schematu. Ukończył szkolenie w zakresie terapii poznawczo-behawioralnej, organizowane przez Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej we współpracy z Oxford Cognitive Therapy Center. Posiada certyfikat terapeuty poznawczo-behawioralnego (nr 201) Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej oraz certyfikat terapeuty i superwizora terapii schematu wydany przez Międzynarodowe Towarzystwo Terapii Schematu (ISST). Prowadzi terapię indywidualną młodzieży oraz dorosłych. Szkoli profesjonalistów z zakresu terapii CBT i terapii schematu.

– nagranie 2,5-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty otrzymania wiadomości z dostępem do nagrania;

„Bardzo wartościowe szkolenie, uczące elastyczności w pracy terapeutycznej, zachęcające do poszukiwania rozwiązań razem z pacjentem zamiast narzucania i sztywnego trzymania się procedur. Pan Jędrzej dzieli się wiedzą, jak wydobyć i wzmocnić motywację pacjenta z zaburzeniem osobowości, zwraca uwagę na najczęstsze błędy terapeutów, podaje konkretne interwencje i pytania, dzięki którym pacjent jest bardziej skłonny do współpracy. Szkolenie pokazuje, że same techniki często nie wystarczą, a dialog motywujący w połączeniu z terapią schematu może przynieść najlepsze efekty.”
IZABELA NIEDZIELSKA
„Do plusów szkolenia zaliczam atmosferę i sposób prowadzenia przez prelegenta; przykłady z praktyki klinicznej, własnego doświadczenia i refleksji; przykłady z sesji oraz własnego rozwoju jako terapeuty; wartość merytoryczna; przejrzysta, precyzyjna prezentacja; autentyczność i zaangażowanie prelegenta; argumentacja i klarowność wywodu.”

UCZESTNIK SZKOLENIA
„Bardzo wartościowe szkolenie prowadzone przez doświadczonego terapeutę”
EWELINA
„Polecam szkolenia Akademii Terapeuty. Dobrze przygotowane, z dużą dbałością. Szkolący bardzo kompetentni i przede wszystkim praktycy.”
KRYSTYNA
„Bardzo ciekawie i rzetelnie przeprowadzone szkolenie.”
AGNIESZKA W.
„Bardzo dobry kontakt w sprawach organizacyjnych. Szkolenie profesjonalne. Jestem zadowolona.”
Szkolenie bardzo ciekawe. Pozwoliło mi na nowe spojrzenie na kontakt z pacjentem