GENOGRAM W TERAPII PARY OSÓB Z ZABURZENIAMI OSOBOWOŚCI 

Certyfikowane szkolenie online


Termin szkolenia: 02.02.2024 (piątek) w godz. 18:00 - 21:00
W jaki sposób wspólna analiza genogramu może pomóc w zbudowaniu zdrowej więzi między osobami z diagnozą zaburzeń osobowości? 

Jak przygotować parę do analizy genogramu, a następnie przeprowadzić ją przez ten proces tak, aby odniosła długotrwałe korzyści?

Co powinien zrobić terapeuta, gdy praca nad genogramem ożywia u partnerów wspomnienia traumatycznych zdarzeń? Jak pomóc im uporać się z rozszczepieniem i dysocjacją - jednostkowymi mechanizmami obronnymi, które negatywnie wpływają na ich więź?

Zapisz się na szkolenie z doświadczonym terapeutą par i rodzin!

Badania nad psychoterapią wskazują, że skuteczna pomoc osobom z zaburzeniami osobowości wymaga dużo czasu, a w procesie terapeutycznym najważniejszy jest rozwój więzi między terapeutą a Pacjentem(-ką). Jest to zatem praca długoterminowa i silnie angażująca nas emocjonalnie. To samo dotyczy terapii par, gdy jedno lub obydwoje partnerów zmaga się z zaburzeniami osobowości. Mamy wtedy do czynienia z dwiema osobami uwikłanymi we wzajemny uścisk trudności i cierpień o głębszym podłożu osobowościowym. 

Poruszanie treści związanych z rodzinami pochodzenia może być bardzo wzbogacające, a czasem wręcz kluczowe dla procesu terapii pary. Trzeba mieć jednak na uwadze, że czasowo może to  nasilić problemy i dysfunkcje w parze. Pogłębiona analiza genogramu ożywia bowiem traumy przywiązaniowe i flashbacki emocjonalne, a wraz z nimi strukturalne (osobowościowe) sposoby chronienia się przed nimi. Ważne jest, aby stworzyć z partnerami dobrą relację terapeutyczną, a następnie - na jej bazie - dobrze przygotować parę do pracy z genogramem. 

Ta technika pozwala na dotarcie do wielu treści jednocześnie, dając szeroki obraz więzi i przeżyć obu osób. Jednocześnie „naciera” na podstawowe mechanizmy obronne, oparte o rozszczepienia i dysocjacje. Na szkoleniu dowiesz się i nauczysz, jak podołać trudnemu zadaniu: pracy nad dwoma siłami u dwóch osób podczas sesji. Jak wzmacniać leczący proces integrowania trudnych treści oraz osłabiać obronną tendencję do odłączania, odcinania się od nich - tak, by pomóc diadzie w zbudowaniu zdrowej, bezpiecznej więzi? 


PRAKTYCZNY PROGRAM
  • Na jakim etapie terapii warto wprowadzić genogram?
  • Jak przygotować parę do analizy genogramu - i dlaczego jest to tak ważne?
  • W jaki sposób zadbać o utrzymanie sojuszu i więzi terapeutycznej podczas analizy treści genogramowych?
  • Rola regulacyjnych aspektów więzi terapeutycznej - pomieszczania i mentalizowania w pracy nad genogramem
  • Aktywacja traum przywiązaniowych i flashbacków emocjonalnych w wyniku pracy nad genogramem - jak reagować? Jak tworzyć bezpieczną przestrzeń do pracy nad “ożywionymi” traumami?
  • Rozszczepianie i dysocjacje w parze - jak pracować nad osłabieniem osobowościowych zjawisk obronnych u partnerów?
  • Identyfikacja projekcyjna podczas analizy treści genogramowych 
  • Wpływ stanów emocjonalnych partnerów na terapeutę - jak zachować przytomny umysł?
  • Genogramy, nie genogram - jak powracać do treści z genogramów obydwu partnerów w dalszym procesie terapii i jak wykorzystywać je do realizacji celów terapeutycznych?


DLA KOGO?

Na szkolenie zapraszamy wszystkich przyszłych i obecnych specjalistów, którzy chcą podnosić swoje umiejętności w zakresie pracy z genogramem, udzielania pomocy psychologicznej parom i budowania relacji z Pacjentami doświadczającymi trudności osobowościowych. Zaproszenie kierujemy zwłaszcza do psychologów i psychoterapeutów różnych nurtów, osób kształcących się w zakresie terapii i pomocy psychologicznej dla par, interwentów kryzysowych, pracowników ośrodków pomocy rodzinie i pomocy społecznej, lekarzy psychiatrów.

Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]

Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB. 


Zaprasza Prowadzący - Bartosz Zalewski:

psychoterapeuta par certyfikowany przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, absolwent całościowego szkolenia terapeutycznego w Zakładzie Terapii Rodzin Collegium Medicum UJ pod kierunkiem prof. Bogdana de Barbaro. Jest członkiem-założycielem oraz kilkukrotnym członkiem zarządu Sekcji Diagnozy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Współtworzył ogólnopolskie “Standardy prowadzenia procesu diagnozy psychologicznej” i “Wytyczne realizacji standardów ogólnych w obszarze diagnozowania par i rodzin do psychoterapii”, a także dwutomowy podręcznik “Diagnoza w terapii par”, wydany nakładem PWN. Regularnie publikuje artykuły z zakresu diagnozy psychologicznej, terapii rodzin oraz efektywności nauczania diagnozy klinicznej. Od ponad 20 lat współpracuje z Uniwersytetem SWPS, gdzie m.in. prowadzi dla studentów zajęcia z psychologii bliskich związków, psychoterapii par oraz diagnozy psychologicznej. Nieprzerwanie praktykuje psychoterapię par i indywidualną.

Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia Akademii Terapeuty

Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]