DIAGNOZA RÓŻNICOWA U DZIECI: ASD, ZABURZENIA WIĘZI, NIEPRAWIDŁOWO KSZTAŁTUJĄCA SIĘ OSOBOWOŚĆ

Termin szkolenia: 20 lutego 2024 r. (wtorek) w godz. 18:00 – 21:00
Jakie są cechy wspólne autyzmu i innych zaburzeń wieku rozwojowego? Jakie informacje są Ci niezbędne do rzetelnej diagnozy różnicowej?

Jak przeprowadzić wywiad z rodzicami, obserwację dziecka? Jakie dane potwierdzają podejrzenie autyzmu, a jakie powinny skłonić nas do pogłębionej diagnostyki?

Jak dobrać narzędzia diagnostyczne, aby nie pominąć żadnego aspektu funkcjonowania dziecka i postawić właściwe rozpoznanie?

Jak przedstawić rodzicom zalecenia i informacje dotyczące wyniku diagnozy?

Zapisy na szkolenie z diagnozy różnicowej u dzieci i młodzieży już otwarte!

Świadomość na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu nieustannie rośnie. Praktycznie każdy rodzic potrafi już wskazać typowe objawy ASD i niektóre wskazania do diagnozy. Dzięki temu znacznie obniżyła się średnia wieku, w jakim dzieci otrzymują rozpoznanie zaburzeń ze spektrum. To oczywiście dobra informacja, bo wczesna diagnoza oznacza wczesne wdrożenie terapii i znacznie większą szansę, że dziecko będzie osiągać sukcesy w szkole i dorosłym życiu.

Wiąże się z tym jednak pewna pułapka - do gabinetów diagnostów coraz częściej trafiają rodzice, którzy są przekonani, że ich dziecko ma autyzm i w zasadzie oczekują jedynie potwierdzenia swoich przypuszczeń. Specjaliści ulegają wtedy czasami złudzeniu, że sprawa jest jasna i rezygnują z pogłębionej diagnostyki. Zdarza się również, że nie przeprowadzają diagnozy różnicowej, bo nie mają świadomości, że obserwowane u dziecka objawy mogą mieć inne przyczyny, niż spektrum zaburzeń autystycznych.

Udział w nadchodzącym szkoleniu pomoże Ci uniknąć tych pułapek. Dowiesz się, jak krok po kroku przeprowadzić proces diagnozy różnicowej u młodszych i starszych dzieci - począwszy od wstępnego wywiadu z rodzicami, przez badania psychologiczne, aż po przedstawienie wyników i zaleceń.

• Wywiad: jakie informacje zebrać od rodziców?
  • Jak dobrać narzędzia diagnostyczne, biorąc pod uwagę cel diagnozy i specyfikę Pacjenta(-ki)?
  • Jak interpretować dane zebrane z przeprowadzonych testów, wywiadu od rodziców i własnej obserwacji dziecka?
  • Omówienie diagnozy z rodzicami: przekazanie wyników badań i zaleceń
  • Studium przypadku: diagnoza różnicowa spektrum zaburzeń autystycznych i zaburzeń więzi u małego dziecka
  • Studium przypadku: diagnoza różnicowa spektrum zaburzeń autystycznych i osobowości nieprawidłowo kształtującej się u nastolatka

Na szkolenie zapraszamy wszystkich specjalistów zainteresowanych rozwijaniem swoich umiejętności w zakresie diagnozy psychologicznej dzieci i młodzieży: zwłaszcza psychologów i specjalistów psychologii klinicznej, psychoterapeutów dziecięcych, lekarzy psychiatrów, pediatrów i pozostałych specjalności, pedagogów, nauczycieli, pracowników ośrodków wychowawczych - a także wszystkich kształcących w wyżej wymienionych kierunkach.

Webinar poprowadzi Martyna Czopowicz

diagnostka całościowych zaburzeń rozwojowych, neuropsycholożka, psycholożka dziecięca, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna w trakcie specjalizacji. Posiada uprawnienia do posługiwania się wiodącym testem w kierunku autyzmu - protokołem ADOS-2. Ma bogate doświadczenie w pracy z dziećmi doświadczającymi różnych trudności psychicznych, które zdobywała m.in. w Centrum Wczesnej Interwencji „Krok po Kroku”, Fundacji SYNAPSIS i warszawskich poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Od wielu lat zasiada w komisjach orzekających o potrzebie kształcenia specjalnego. Jest w trakcje specjalizacji z psychoterapii poznawczo-behawioralnej dzieci i młodzieży w Centrum CBT. W PsychoMedic szkoli przyszłych i obecnych specjalistów: prowadzi staż „Psycholog-praktyk dziecięcy”, szkolenia z zakresu poradnictwa psychologicznego dla dzieci i młodzieży oraz kursy poświęcone diagnozie i terapii dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju.