METAFORA JAKO SKUTECZNE NARZĘDZIE TERAPEUTYCZNE: WSKAZÓWKI DLA SPECJALISTÓW

Certyfikowane szkolenie online


Specjalisto! Czy wiesz:

  • jakie metafory mogą wspierać proces zmiany u Twojego Pacjenta, a które – w sposób nieuświadomiony dla niego samego – go blokują?
  • w jaki sposób dobierać metafory do wieku, sytuacji życiowej, problemu i innych charakterystyk osoby, z którą pracujesz?
  • jak rozpoznać moment, w którym warto wprowadzić metaforę, a jak taki, w którym lepiej całkowicie z niej zrezygnować?

Jeśli zawahałeś się przy którejkolwiek z tych kwestii – to szkolenie jest właśnie dla Ciebie!

Metafory to wyjątkowe narzędzie terapeutyczne – potrafią pobudzać głęboko skrywane i tłumione dotąd emocje, niosą znaczenie, a także budują zrozumienie i skracają nadmiarowy dystans między psychoterapeutą a Pacjentem. Zdarza się, że dopiero informacja “podana” Pacjentowi w postaci metafory jest dla niego niezagrażająca, możliwa do przyjęcia i wykorzystania w procesie zmiany. 

Stosowanie metafor nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Błędnie dobrana może nie tylko nie pomóc, ale też spowolnić lub zakłócić proces terapeutyczny... Dlatego tak ważne jest, by posługiwać się metaforami świadomie, umiejętnie i z uwzględnieniem indywidualnych cech każdego Pacjenta.

W trakcie tego szkolenia poznasz zarówno praktyczne strategie używania metafor w terapii, jak i częste pułapki wiążące się z ich wykorzystywaniem. Dowiesz się, jakie metafory, w jaki sposób i kiedy stosować, by realnie wspierały Twoją pracę – niezależnie od nurtu, w którym pracujesz. Jeżeli chcesz wznieść swoje rozmowy z Pacjentami na nowy poziom, wzbogacić swój warsztat o sprawdzone, ale często niedoceniane narzędzie w sposób profesjonalny i adekwatny - jesteś we właściwym miejscu!


PRAKTYCZNY PROGRAM
  • Metafora jako sposób komunikacji w życiu codziennym i w relacji terapeutycznej 
  • Wpływ metafor na skuteczność procesu terapeutycznego - praktyczny przegląd badań 
  • Metafora jako narzędzie pracy terapeutycznej:
  • rodzaje metafor o “potencjale terapeutycznym”
  • strategie stosowania metafor w pracy z Pacjentem
  • dopasowywanie metafor do indywidualnej charakterystyki danego Pacjenta (wieku, statusu społecznego, zgłoszonego problemu)
  • zasady wprowadzania metafor na sesje
  • kiedy zminimalizować posługiwanie się metaforami w kontakcie z Pacjentem - lub całkowicie z tego zrezygnować? 
  • częste pułapki i błędy w posługiwaniu się metaforami 


DLA KOGO?

Na szkolenie zapraszamy wszystkich specjalistów zainteresowanych poszerzaniem swojego warsztatu o nowe techniki terapeutyczne, poszukujących bodźca do rozwoju i inspiracji do codziennej pracy. Zapraszamy zwłaszcza psychologów i psychoterapeutów różnych nurtów, lekarzy, coachów, a także wszystkich kształcących się w wyżej wymienionych kierunkach. 


Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]

Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB. 


Webinar poprowadzi dr Małgorzata Łysiak:

doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB), terapeutka schematu certyfikowana przez International Society Schema Therapy (ISST), certyfikowana terapeutka dialogu motywującego (PIDM), seksuolożka (absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego). Badaczka i wykładowczyni akademicka w Instytucie Psychologii KUL oraz w Akademii Psychoterapii Interego. Łączy praktykę kliniczną z działalnością naukową - przede wszystkim w obszarze wyjaśniania mechanizmów prowadzących do występowania zaburzeń klinicznych. Na co dzień pracuje w Centrum Pomocy Psychologicznej Psycholożki. Jest współautorką książki Konceptualizacja w terapii poznawczo-behawioralnej wydanej nakładem prestiżowego PWN.

Sprawdź inne szkolenia PsychoMedicEDU

"Seksuologia w ICD-11: nowe wytyczne odnośnie diagnozy i słownictwa" prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz ”Psychoterapia Pacjentów z zaburzeniami regulacji emocjonalnej – perspektywa koncepcji przywiązania i mentalizacji” prof. dr hab. Barbara Józefik "„Nie wiem co czuję!” Praktyczne wskazówki do identyfikacji aleksytymii" lek. Beata Kozielec-Oracka “Terapia zaburzeń psychosomatycznych - wskazówki dla specjalistów od psychoterapeuty analitycznego” Jakub Błażej "Zachowania autoagresywne u młodzieży - skuteczne techniki terapeutyczne" mgr Klaudia Siwek „ChAD w praktyce psychologa – diagnoza i terapia” mgr Lidia Karasiewicz
Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]