SEKSUOLOGIA W ICD-11: NOWE WYTYCZNE ODNOŚNIE DIAGNOZY I SŁOWNICTWA

Termin szkolenia: 9 października 2023 r. (poniedziałek) w godz. 18:00 – 21:00
Z czego wynikają ostatnie zmiany w definicjach zaburzeń seksualnych? Jakie korzyści mają przynieść specjalistom i ich Pacjentom?

Dlaczego słowo “członek” zmieniono na “prącie”, a awersję seksualną włączono do fobii?

Co każdy specjalista powinien teraz zmienić w kategoryzowaniu i sposobie mówienia o zaburzeniach seksualnych?

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez specjalistów diagnozujących i leczących zaburzenia seksualne? Jak ich uniknąć?

Zapisz się na nasze mistrzowskie szkolenie, aby rozwiać wszystkie wątpliwości i wystrzec się błędów!

W branży zdrowia psychicznego trwa gorąca dyskusja na temat nowości, jakie będą wiązały się ze wprowadzeniem nowej, jedenastej edycji klasyfikacji ICD. Nic dziwnego, bo w przypadku niektórych zaburzeń przyniesie ona wręcz przełomowe zmiany. Jednym z częściej poruszanych aspektów jest nowe rozumienie zaburzeń seksualnych. W ICD-11 odnajdziemy inne słownictwo niż to, którego od dawna i powszechnie używano. Wprowadzono również nowe definicje wielu zaburzeń, a niektóre usunięto lub włączono do innych kategorii.

Celem nadchodzącego szkolenia jest przede wszystkim zapoznanie Uczestników z praktycznymi implikacjami tych zmian. Jak diagnozować i opisywać zaburzenia seksualne, a następnie planować ich terapię tak, aby nasze postępowanie było zgodne z najnowszymi zasadami i założeniami medycyny opartej na dowodach (EBM)?

Opowie o tym Ekspert, którego nikomu nie trzeba przedstawiać i któremu można zadać każde, nawet najtrudniejsze pytanie na temat seksuologii: prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz.

• Nowe definicje zaburzeń seksualnych - gdzie, jakie i dlaczego zaszły zmiany? W jaki sposób powinno to wpłynąć na nasz sposób diagnozowania i rozumienia Pacjentów(-ek)?
  • Jakie zaburzenia (i dlaczego) nie znalazły się w klasyfikacji ICD-11? Do jakiej kategorii należy teraz przypisywać ich objawy?
  • Kontrowersje wokół zaburzeń seksualnych wg. ICD-11 - omówienie najszerzej komentowanych zmian w słownictwie i kategoryzowaniu;
  • Jakie zmiany powinniśmy wprowadzić w języku, w jakim mówimy i piszemy o zaburzeniach seksualnych? Jak wystrzec się błędów np. w procesie opiniowania?
  • Jakie trudności seksualne Pacjenci zgłaszają na przestrzeni ostatnich lat najczęściej? Które wiążą się z największymi wyzwaniami dla specjalistów i jak sobie z nimi radzić?

Wszystkie zagadnienia będą prezentowane na przykładach z praktyki Prowadzącego. Przewidziana jest prezentacja (pokaz slajdów) z kluczowymi fragmentami ostatecznej wersji ICD-11 w języku polskim.

Na szkolenie zapraszamy wszystkich specjalistów, którzy chcą posługiwać się inkluzywnym słownictwem i diagnozować, opisywać oraz leczyć zaburzenia seksualne zgodnie z najnowszym stanem wiedzy. Udział w szkoleniu będzie szczególnie wartościowy dla psychologów, psychologów-seksuologów, psychologów-diagnostów, specjalistów psychologii klinicznej, psychoterapeutów różnych nurtów (w trakcie kształcenia, dyplomowanych, certyfikowanych), lekarzy psychiatrów, psychiatrów-seksuologów i pozostałych specjalności - a także dla wszystkich kształcących się w wyżej wymienionych kierunkach.

Na szkolenie zaprasza prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz

lekarz psychiatra-seksuolog, psychoterapeuta, biegły sądowy, nauczyciel akademicki, założyciel i aktualny prezes Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Konsultant Krajowy z zakresu seksuologii z 30-letnim stażem na tym stanowisku. Lider programu edukacji seksualnej Organizacji Narodów Zjednoczonych w latach 1996-1998. Obecnie pełni funkcję kierownika i wykładowcy w Zakładzie Seksuologii Medycznej i Psychoterapii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie oraz kierownika i wykładowcy Katedry Psychospołecznych Podstaw Rehabilitacji na Wydziale Psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie. Tytuł profesora zdobył na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, gdzie przez wiele lat piastował stanowiska Dziekana Wydziału Rehabilitacji. Od kilkudziesięciu lat nieprzerwanie prowadzi praktykę lekarską i psychoterapeutyczną, a jego dorobek szacuje się na kilkaset podręczników i innych publikacji naukowych oraz kilka tysięcy artykułów popularnonaukowych. Powszechnie uważany za pioniera seksuologii w Polsce, jeden z najbardziej szanowanych ekspertów w tej dziedzinie.