PRAWNIK RADZI - TAJEMNICA ZAWODOWA, PSYCHOLOG JAKO ŚWIADEK, PRAWO KARNE I CYWILNE.

PRAKTYCZNE WYTYCZNE POSTĘPOWANIA DLA PSYCHOLOGÓW

Certyfikowane szkolenie online


Termin szkolenia: 5 października 2023 r. (czwartek) w godz. 18:00 – 21:00
Psychologowie i psychoterapeuci stykają się z licznymi niejasnościami prawno-ustawowymi. Bardzo wielu specjalistów zdrowia psychicznego czuje się zagubionych w takich kwestiach, jak:

Kiedy mam obowiązek złamać tajemnicę zawodową, a kiedy muszę zachować milczenie?


Co, jeśli Sąd wzywa mnie na świadka lub sam(a) Pacjent(ka) prosi o opinię dla Sądu?


Obowiązek prowadzenia dokumentacji, ustawa o ochronie zdrowia psychicznego - które przepisy prawa obowiązują mnie w instytucji państwowej, a które w gabinecie prywatnym? 


… i wielu, wielu innych. 


Z odsieczą przychodzi nasza ekspertka - prawniczka, psycholożka i psychoterapeutka w jednym 🙂

Nadchodzący webinar będzie zawierał w sobie minimum teorii i maksimum praktyki. Po 3-godzinnym spotkaniu będziesz wiedzieć o polskim prawie wszystko to, co powinien każdy psycholog i psychoterapeuta. Zdobędziesz także praktyczne wskazówki, jak postępować w różnych sytuacjach wzbudzających wątpliwości prawne i etyczne. Obiecujemy, że wiele Ci się rozjaśni 🙂


PRAKTYCZNY PROGRAM 

To musisz wiedzieć:

  • Tajemnica zawodowa psychologa - jak w praktyce wygląda jej przestrzeganie? Kiedy możesz się na nią powołać? 
  • Psycholog jako świadek: prawny obowiązek denuncjacji oraz występowania w roli świadka; różnice w postępowaniu karnym i cywilnym; zwalnianie psychologa z tajemnicy przez Sąd i Prokuraturę; 
  • Kiedy występuje obowiązek zawiadomienia o przestępstwie? Jak wygląda ochrona prawna w przypadku braku złożenia zawiadomienia?
  • Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego, obowiązek i zasady prowadzenia dokumentacji - kogo i kiedy obowiązują? 


Co zrobić, gdy:

  • Pacjent(ka) zgłasza myśli o odebraniu sobie życia?
  • Nastolatek zgłasza próby okaleczania się? 
  • Pacjent(ka) w szpitalu psychiatrycznym informuje o popełnionym przestępstwie?
  • Pacjent(ka) zgłasza przemoc domową? 
  • Osoba nastoletnia zgłasza molestowanie?
  • Osoba pełnoletnia zgłasza molestowanie?
  • Pacjent(ka) prosi o opinię celem przedłożenia jej w Sądzie? 


Jak:

  • Napisać opinię, nie narażając się na ujawnienie tajemnicy zawodowej? 
  • Napisać zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa? 
  • Prowadzić dokumentację psychologiczną, aby spełniała wymogi w poszczególnych sytuacjach?


DLA KOGO?

Na szkolenie zapraszamy wszystkie osoby wykonujące zawody pomocowe, które chcą poszerzyć praktyczną wiedzę z zakresu prawa: zwłaszcza psychologów, psychoterapeutów różnych nurtów, interwentów kryzysowych, asystentów zdrowienia, terapeutów zajęciowych, osoby zatrudnione w ośrodkach pomocy społecznej, wychowawczych, poprawczych i karnych - a także wszystkich kształcących się w wyżej wymienionych kierunkach.

Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]

Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB. 

Na webinar zaprasza Prowadząca, Monika Nowicka-Jasińska

prawniczka, psycholożka i psychoterapeutka. Ukończyła liczne szkolenia prawnicze i studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych PAN, gdzie wkrótce będzie bronić rozprawy doktorskiej dotyczącej ochrony dóbr osobistych w szpitalach psychiatrycznych. Tytuł psychologa zdobyła na Akademii Humanitas, a obecnie jest w trakcie całościowego szkolenia psychoterapeutycznego z psychoterapii poznawczo-behawioralnej (Uniwersytet SWSPS) i psychodynamicznej (Wydział Lekarski Collegium Medicum UJ). Jako prawniczka przez wiele lat zajmowała się obsługą spółek i podmiotów leczniczych. Aktualnie prowadzi zajęcia z prawa medycznego i prawa dla psychologów w Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz realizuje szkolenia prawnicze dla psychologów, psychoterapeutów, podmiotów leczniczych, stowarzyszeń i fundacji. Swoją wiedzę prawniczą wykorzystuje także jako psychoterapeutka, wspierając osoby w specyficznych kryzysach, sytuacjach okołorozwodowych czy borykających się z utratą stabilności w różnych obszarach prowadzenia działalności gospodarczej. Jak sama mówi, szczególnie bliskie są jej dwie kwestie - etyki i dialogu, a dobro Pacjenta stawia na pierwszym miejscu, zarówno we własnej praktyce psychoterapeutycznej, jak i podczas edukowania innych specjalistów.

Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia Akademii Terapeuty

Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]