ADHD U DOROSŁYCH - DIAGNOSTYKA I PSYCHOFARMAKOTERAPIA. ZAAWANSOWANE KOMPENDIUM DLA LEKARZY


Termin szkolenia: 11 marca 2024 r. (poniedziałek) w godz. 18:00 – 21:00
Psychiatro! Czy…
… coraz częściej spotykasz się z Pacjentami, którzy zgłaszają się do gabinetu, bo sami podejrzewają u siebie ADHD? 
… miewasz wątpliwości, czy postawić Pacjentowi diagnozę ADHD czy też innego zaburzenia zdrowia psychicznego – a może jednego i drugiego? 
… chciał(a)byś zacieśnić swoją współpracę z psychologami-diagnostami i psychoterapeutami – ale nie masz pewności, kiedy, do jakiego specjalisty i po jaką formę pomocy kierować Pacjenta z podejrzeniem/rozpoznaniem ADHD?

Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś(-aś) “tak” lub “chyba tak”, nasze kompendium jest dla Ciebie 🙂 Zapisz się, aby otrzymać solidną porcję najnowszej wiedzy, konkretnych wytycznych i praktycznych wskazówek. 

Ogromne zmiany, które ostatnie lata przyniosły w sposobie rozumienia zaburzeń neurorozwojowych, wiążą się przede wszystkim z nieocenioną korzyścią dla Pacjentów. Ich trudności, do tej pory mylnie utożsamiane z innymi jednostkami chorobowymi, mogą być teraz skutecznie leczone. Te zmiany stanowią jednak także duże wyzwanie dla psychiatrów. 

W powstających nowych wersjach podręczników, opracowaniach i artykułach naukowych często można znaleźć sprzeczne informacje. Jakim źródłom można więc ufać? 

Dylematem lekarzy jest też to, jak podchodzić do Pacjentów, którzy sami podejrzewają u siebie ADHD i zgłaszają się do gabinetu właściwie po potwierdzenie swoich przypuszczeń. Jak równoważyć szacunek i uważność na spostrzeżenia Pacjentów z krytycznym spojrzeniem na całokształt ich funkcjonowania i diagnostyką różnicową? 

Kolejną trudnością, o której często słyszymy w trakcie naszych rozmów z psychiatrami, jest brak jednoznacznych wytycznych co do rozpoznawania i leczenia ADHD. Inaczej powinniśmy podejść do osoby, która zgłasza się do psychiatry po raz pierwszy, inaczej do leczącej się psychiatrycznie już od wielu lat; uwzględniać musimy także takie czynniki, jak płeć i wiek naszych Pacjentów z ADHD. 


PRAKTYCZNY PROGRAM

Nadchodzące szkolenie to praktyczne kompendium opracowane przez specjalistów dla specjalistów. Psychiatrzy z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu zaburzeń neurorozwojowych pokażą Ci, jak rozpoznawać i leczyć ADHD u Pacjentów w różnym stanie zdrowia i na różnych etapach życia. Medyczna perspektywa zostanie uzupełniona modułem autorstwa psycholożki i psychoterapeutki – superwizorki procesów diagnostycznych, popularyzującej interdyscyplinarne podejście do diagnozy i psychofarmakoterapii ADHD.

Moduł I – diagnostyka ADHD ze szczególnym uwzględnieniem diagnozy różnicowej; specyfika ADHD u kobiet – lek. Agata Todzia-Kornaś 

1. Diagnostyka lekarska w kierunku ADHD u dorosłych: na co zwrócić uwagę?

2. Najczęstsze współchorobowości w ADHD: jak przeprowadzać diagnostykę różnicową? 

3. ADHD u kobiet. Zmiany hormonalne w czasie życia i ich wpływ na objawy ADHD

4. Leczenie ADHD u kobiet w ciąży i karmiących piersią 

Moduł II – rola i znaczenie oceny psychologicznej i psychoterapii w diagnozie oraz leczeniu ADHD osób dorosłych – mgr Olga Maracewicz 

1. Rekomendacje dotyczące diagnozy psychologicznej w ADHD osób dorosłych

2. Cele i wartość badania psychologicznego oraz neuropsychologicznego – kiedy warto kierować Pacjenta z podejrzeniem ADHD na badanie do psychologa lub neuropsychologa?

3. Zakres badania psychologicznego i jego znaczenie w diagnozie różnicowej ADHD z autyzmem, zaburzeniami osobowości i innymi zaburzeniami zdrowia psychicznego 

4. Wystandaryzowane narzędzia stosowane w diagnostyce psychologicznej 

5. Co po diagnozie – kiedy pacjent z diagnozą ADHD potrzebuje terapii, a kiedy psychoedukacji I treningu? Jakie programy poznawczo-behawioralne wykorzystuje się w pracy z Pacjentami z ADHD? Jaka jest rola lekarza psychiatry w budowaniu i podtrzymywaniu motywacji Pacjenta do pracy z psychologiem? 

Moduł III – leczenie ADHD u Pacjentów bez współchorobowości lub ze współwystępującymi zaburzeniami zdrowia psychicznego – dr n. med. Tomasz Gondek

  1. Jakie zaburzenia najczęściej współwystępują z ADHD? 
  2. Psychofarmakoterapia ADHD u osób dorosłych bez współchorobowości
  3. Leczenie ADHD u osób dorosłych z zaburzeniami lękowymi
  4. Leczenie ADHD u osób dorosłych z depresją jednobiegunową
  5. Leczenie ADHD u osób dorosłych z zaburzeniem dwubiegunowym
  6. Leczenie ADHD u osób dorosłych z zaburzeniem psychotycznym
  7. Leczenie ADHD u osób dorosłych z osobowością borderline
  8. Leczenie ADHD u osób dorosłych z historią nadużywania alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych


DLA KOGO?

Na webinar zapraszamy wszystkich lekarzy (psychiatrów, neurologów, POZ lub innych specjalności), którzy chcą poszerzyć swoje rozumienie trudności Pacjentów neuroatypowych, leczyć i diagnozować ADHD zgodnie z najnowszym stanem wiedzy.


Poznaj Prowadzących:

dr n. med. Tomasz Gondek – doktor nauk medycznych (absolwent Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu), lekarz specjalista psychiatra, założyciel Sekcji Kształcenia Specjalizacyjnego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Laureat stypendium Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – EPA ECP Scholarship Programme. Członek Sekcji Edukacji Światowego Towarzystwa Psychiatrycznego WPA oraz EPA Early Career Psychiatrists’ Committee. Jego zainteresowania kliniczne skupiają się przede wszystkim wokół współwystępowania zaburzeń psychicznych z zaburzeniami neurologicznymi i somatycznymi, neuropsychiatrii, neuroobrazowania, leczenia zaburzeń neurorozwojowych. Wielokrotnie występował w roli prelegenta na polskich i zagranicznych konferencjach naukowych. 

lek. Agata Todzia-Kornaś – lekarka konsultująca psychiatrycznie osoby dorosłe, asystentka w Katedrze i Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Absolwentka stażu z zakresu psychiatrii konsultacyjnej i neuropsychiatrii w Cleveland Clinic Ohio USA oraz wymiany naukowej na Uniwersytecie Paris Sud we Francji. Laureatka stypendium naukowego The International College of Neuropsychopharmacology(CINP). Członkini Sekcji Kształcenia Specjalizacyjnego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Sekcji „Neurodevelopmental Disorders Acrossthe Lifespan” oraz Sekcji „Women’s Mental Health” Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Uczestniczka pilotażowego kursu European College of Neuropsychopharmacology „A modernised concept of ADHD”.

mgr Olga Maracewicz – psycholożka-diagnostka i psychoterapeutka poznawczo-behawioralna z wieloletnim doświadczeniem w pracy z Pacjentami. Specjalizuje się w diagnozie i terapii dzieci oraz dorosłych z zaburzeniami neurorozwojowymi. Doświadczenie zdobywała między innymi w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii, Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim oraz Psychiatrycznym Oddziale Dziennym przy ul. Koszykowej. Przez wiele lat pracowała również w oświacie. Od lat praktykuje jako szkoleniowiec, prowadząc kursy dla kadr w edukacji oraz treningi psychoedukacyjne, wychowawcze.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

"Depresja z przebiegiem sezonowym. Co lekarz psychiatra powinien wiedzieć o rytmach biologicznych i chronoterapii?" prof dr hab. n. med Adam Wichniak "Światowe trendy w psychiatrii - przegląd najważniejszych zagadnień z konferencji World Psychiatric Association 2023" lek. Kalina Chodzicka, dr n.med. Piotr Serafin, lek. Paweł Wierzbicki, lek. Ewa Buda "Różnicowanie ADHD, autyzmu i zaburzeń osobowości - wskazówki diagnostyczne" mgr Agata Maria Kowalska "Ocena i prawidłowy opis stanu psychicznego - wskazówki dla psychologów i psychoterapeutów" mgr Agata Kowalska "ADHD, CHAD, a może borderline? Wskazówki do diagnozy różnicowej" mgr Agata Kowalska "Zaburzenie pedofilne - profilaktyka przestępstw, terapia potencjalnych sprawców i pokrzywdzonych" dr n.med. Maciej Klimarczyk "Jak „nie wiedzieć” w psychoterapii? O zaletach irrewerencji w praktyce terapeutycznej" prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro "Toksyczny wstyd - jak pracować nad nim w psychoterapii? Praktyczne wskazówki dla specjalistów" mgr Jakub Błażej "Techniki pracy z ciałem przydatne w praktyce klinicznej" mgr Agnieszka-Szymańska-Kierlandczyk "Wypalenie zawodowe: diagnoza, terapia, współpraca z organizacjami. Wskazówki od terapeutki schematów" mgr Natalia Harasimowicz „Czy istnieje sposób na udaną psychoterapię?” prof. dr hab. n. hum. Czesław Czabała

Sprawdź inne szkolenia Akademii Terapeuty

Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]