OCENA I PRAWIDŁOWY OPIS STANU PSYCHICZNEGO - WSKAZÓWKI DLA PSYCHOLOGÓW I PSYCHOTERAPEUTÓW

Szkolenie oparte na analizie najczęstszych błędów

Termin szkolenia: 19 września 2023 r. (wtorek) w godz. 18:00 – 21:00
Zastanawiasz się, czy to szkolenie jest dla Ciebie? Sprawdź, czy wiesz:

Co specjalist(k)a zdrowia psychicznego powinien(-na) zrobić w trakcie konsultacji, aby mieć pewność, że kompleksowo ocenił(a) stan psychiczny Pacjenta(-ki)?

Czy i kiedy myśli o odebraniu sobie życia mogą być “zwiewne”?

Czy Pacjent(ka) z trudnością koncentracji to Pacjent(ka) rozkojarzony(-a)?

Jak rozróżnić napięcie od pobudzenia?

Jak zweryfikować, czy Pacjent(ka) ma zaburzenia treści i formy myślenia?

Jeżeli nie masz pewności choćby co do jednego z tych zagadnień - zapisz się na szkolenie, aby poznać odpowiedź na swoje pytanie (i wiele więcej) 🙂

Przebieg konsultacji może różnić się od jej celu i od nurtu, w jakim pracuje specjalist(k)a. Jej elementem zawsze powinna być jednak ocena stanu psychicznego - to niezbędne, aby określić, czy będziemy w stanie pomóc danej osobie, ocenić, czy jest bezpieczna i czy powinniśmy włączyć w proces pomocy także innych specjalistów. Wielu psychologów i psychoterapeutów (nie tylko tych młodych stażem) ma jednak wątpliwości, jak zastosować w praktyce wiedzę podręcznikową i przeprowadzić taką ocenę, na jakie zachowania i sygnały wysyłane przez Pacjenta(-kę) zwrócić szczególną uwagę i jak uwzględnić je przy planowaniu dalszych działań.

Z pomocą przychodzi doświadczona psycholożka kliniczna i specjalistka diagnozy psychologicznej 🙂 Od lat przeprowadza badania psychologiczne i współpracuje z innymi psychologami/terapeutami. Odpowie nie tylko na pytanie, jak przeprowadzić ocenę stanu psychicznego, ale i jak opisać ją w sposób, który pozwoli innym specjalistom na udzielenie Twojemu Pacjentowi/Pacjentce efektywnej pomocy.

• O co i jak pytać, aby prawidłowo ocenić stan psychiczny Pacjenta(-ki)?
  • Obserwacja Pacjenta(-ki) - co kryje się za tym pojęciem? Na jakie sygnały (słowa, zachowania, mowa ciała) zwrócić szczególną uwagę?
  • Kiedy warto skorzystać z prób klinicznych i jakich w trakcie pierwszej konsultacji?
  • Najczęściej używane i przydatne sformułowania z psychopatologii ogólnej - jakie są i co faktycznie oznaczają? Kiedy użyć ich w dokumentacji?
  • Najczęstsze wątpliwości i błędy w opisie stanu psychicznego sporządzanego przez psychologa/psychoterapeutę - analiza i wskazówki dla Uczestników.

Szkolenie kierujemy do wszystkich osób wykonujących/planujących wykonywać zawody pomocowe, które chcą podnieść swoje umiejętności w zakresie diagnozy psychologicznej i efektywnej współpracy z innymi specjalistami. Zapraszamy zwłaszcza psychologów i studentów psychologii, psychoterapeutów (w trakcie szkolenia, dyplomowanych, certyfikowanych), lekarzy psychiatrów, POZ i pozostałych specjalności, interwentów kryzysowych, pracowników pomocy społecznej, ośrodków wychowawczych, karnych czy poprawczych.

Webinar poprowadzi Agata Kowalska

psycholożka kliniczna i specjalistka diagnozy psychologicznej. Przeprowadza m.in. badania w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu, zaburzeń osobowości i ADHD, ocenę funkcji poznawczych czy poziomu inteligencji u dorosłych. Od ponad 10 lat pracuje w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie (Szpital Tworkowski). Sporządza również opinie psychologiczne na potrzeby sądów i prokuratur. Chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi specjalistami: jest autorką kursów Akademii Terapeuty “Diagnoza psychologiczna w kierunku autyzmu u dorosłych” i “Różnicowanie ADHD, autyzmu i zaburzeń osobowości - wskazówki diagnostyczne”. W klinice PsychoMedic prowadzi staż z zakresu diagnozy psychologicznej dla absolwentów psychologii.