CHOROBA OTYŁOŚCIOWA - CO KAŻDY PSYCHOLOG I PSYCHOTERAPEUTA MUSI O NIEJ WIEDZIEĆ W 2023 ROKU?

Certyfikowane szkolenie online


Termin szkolenia: 12 września 2023 r. (wtorek) w godz. 18:00 – 21:00
Czy wiesz:
Jak konceptualizować trudności Pacjenta(-ki), który(-a) zgłasza się do Ciebie w związku z grubością lub chorobą otyłościową? 
Jaka jest rola psychoedukacji w pracy z Pacjentem(-ką) z grubością/otyłością, na czym należy się skupić, jak właściwie ją przeprowadzić? 
Jakie pułapki “czyhają” na specjalist(k)ę w trakcie terapii Pacjenta(-ki) z otyłością - i jak zmniejszać ryzyko rezygnacji z terapii lub niepowodzenia procesu terapeutycznego? 


Jeśli nie znasz odpowiedzi na choć jedno z tych pytań, zapisz się na nasze fundamentalne szkolenie 🙂 Wyposażymy Cię w wiedzę, którą powinien posiadać każdy specjalista zdrowia psychicznego - niezależnie od nurtu czy stosowanych metod pracy.

Otyłość to problem występujący na całym świecie. W Polsce staje się on coraz bardziej powszechny: Narodowy Fundusz Zdrowia podaje, że nadwagę może mieć już nawet 60% naszych rodaków, a otyłych jest ok. 25% Polaków i szacuje się, że w ciągu najbliższych 5 lat ten odsetek wzrośnie do 30%. Wiele osób otyłych doświadcza szeregu konsekwencji choroby i zgłasza się po wsparcie do psychologa lub psychoterapeuty. 

Jak pomóc Pacjentowi(-ce), który(-a) doświadcza tzw. fatshamingu i ostracyzmu ze strony swojego otoczenia? 

Jak wesprzeć Pacjenta(-kę), gdy decyduje się na farmakologiczne lub chirurgiczne leczenie otyłości?

Jak rozpoznać, czy elementy psychiki Pacjenta(-ki) - system przekonań, metody regulacji emocji, strategie radzenia sobie ze stresem - wpłynęły na powstanie choroby otyłościowej i utrzymywanie się jej objawów? A jeśli tak, to jak zmotywować Pacjenta(-kę) do pracy nad zmianą i uniknąć przy tym obwiniania? 

To tylko niektóre wyzwania, jakie stoją przed specjalistami pracującymi z osobami doświadczającymi grubości lub otyłości. Nadchodzące szkolenie wyposaży Cię w uniwersalną wiedzę “ponad nurtami” i praktyczne wskazówki do pracy. 

Ważnym elementem webinaru będzie case study - omówienie procesów terapeutycznych Pacjentów chorujących na otyłość, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które zostały przerwane lub zakończyły się niepowodzeniem. 


PRAKTYCZNY PROGRAM 
  • Czym jest choroba otyłościowa? Aktualna terminologia; 
  • Przyczyny choroby otyłościowej w perspektywie biopsychospołecznej;
  • Otyłość, grubość, fatfobia, fatshaming - co dokładnie kryje się za tymi pojęciami? Dlaczego i jakie budzą one kontrowersje?
  • Metody leczenia otyłości (farmakologiczne, chirurgiczne) i ich konsekwencje - co musi o tym wiedzieć specjalista zdrowia psychicznego? 
  • Jak konceptualizować trudności Pacjenta(-ki)? Jak pozyskać i jak wykorzystywać w procesie terapii wiedzę o jego/jej: 

- stanie zdrowia psychicznego i ewentualnej psychopatologii,

- historii dietetycznej,

- stylu życia,

- zachowaniach żywieniowych (rola jedzenia w życiu pacjenta, zaburzone odżywianie),

- systemie przekonań,

- oczekiwaniach związanych z leczeniem,

- regulowaniu emocji i strategiach radzenia sobie ze stresem,

- motywacji do leczenia?

  • Psychokorekcja i psychoedukacja jako fundament efektywnej współpracy z Pacjentem; 
  • Opisy przypadków Pacjentów chorujących na otyłość po/w trakcie psychoterapii; najczęstsze powody rezygnacji z terapii lub niepowodzeń w terapii.

DLA KOGO?

Na szkolenie zapraszamy przyszłych i obecnych specjalistów, którzy chcą wiedzieć, jak skutecznie wspierać osoby grube lub chorujące na otyłość: zwłaszcza psychologów i studentów psychologii, psychoterapeutów różnych nurtów (w trakcie kształcenia, dyplomowanych, certyfikowanych), lekarzy psychiatrów, gastrologów i pozostałych specjalności.

Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]

Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB. 

Na webinar zaprasza Prowadząca - mgr Agnieszka Węgiel:

Psycholożka specjalizująca się w pracy z Pacjentami przed i w trakcie chirurgicznego leczenia otyłości. Jest absolwentką Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS i - jako pierwszy specjalista w Polsce -  programu specjalizacyjnego z zakresu nauk bariatrycznych, po którym uzyskała certyfikat Amerykańskiego Towarzystwa Doradców Bariatrycznych. Obecnie współpracuje ze Szpitalem Uniwersyteckim i Szpitalem Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, gdzie przygotowuje Pacjentów do zabiegu i wspiera w procesie wprowadzania zmian i utrzymywaniu uzyskanych rezultatów po operacji. W codziennej pracy wykorzystuje głównie techniki CBT, ACT i metody terapii prowokatywnej. Jest autorką kursów online wspierających osoby pozostające w błędnym kole odchudzania. 


Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia Akademii Terapeuty

Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]