Jeśli jesteś praktykującym specjalistą zdrowia psychicznego, to pewnie masz tak, jak my - trafia do Ciebie coraz więcej Pacjentów z podejrzeniem lub diagnozą ADHD. Bardzo wielu tych Pacjentów ma w swojej historii życia zdarzenia traumatyczne, które sprzyjają zwłaszcza rozwinięciu się zespołu stresu pourazowego w postaci złożonej (c-PTSD. Zaburzenia potraumatyczne mogą współwystępować z ADHD, ale też zostać z nim pomylone. Bardzo łatwo tu o błąd znamienny w skutkach - bez właściwej diagnozy nie ma przecież właściwej terapii…
Na nadchodzącym szkoleniu nauczysz się, jak w praktyce odróżniać objawy ADHD od śladów traumatycznych doświadczeń.
Objawy ADHD i zaburzeń potraumatycznych potrafią się przenikać, nakładać i maskować nawzajem. Samo to powoduje, że różnicowanie zaburzeń hiperkinetycznych z c-PTSD i PTSD jest naprawdę dużym wyzwaniem. Gdy dodamy do tego często słyszaną od neurotypowych Pacjentów historię życia - pełną chaosu, odrzucenia, przemocy lub zaniedbania, wyłania się naprawdę skomplikowany obraz kliniczny, który wymaga świadomego, profesjonalnego podejścia diagnostycznego. Zwraca na to uwagę m.in. Mistrz pracy z traumą, dr Gabor Maté, który już od lat popularyzuje w środowisku teorię, że manifestowanie się u danego Pacjenta(-ki) objawów ADHD może być częściowo efektem wychowywania się w środowisku pełnym stresu i braku bezpieczeństwa. Jego zdaniem może być to swego rodzaju wtórna reakcja układu nerwowego, a nie wyłącznie wynik odmiennej ścieżki rozwoju mózgu.
Co to oznacza dla Twojej pracy? Jak poprowadzić spotkania diagnostyczne z Pacjentem - o co i jak pytać, po jakie narzędzia sięgnąć, aby mieć pewność, że prawidłowo określiliśmy źródło trudności osoby zgłaszającej się po pomoc i właściwie zaplanowaliśmy oddziaływania terapeutyczne? Jak uniknąć pułapek diagnostycznych prowadzących do błędnych wniosków?
Na nadchodzącym szkoleniu poznasz odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Dla kogo?
Na szkolenie zapraszamy wszystkich specjalistów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu diagnozy różnicowej ADHD z PTSD i c-PTSD. Zapraszamy zarówno psychologów-diagnostów i specjalistów psychologii klinicznej, jak i psychoterapeutów różnych nurtów, lekarzy psychiatrów, coachów oraz wszystkich kształcących się w tych kierunkach.
Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]
Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB.
doktor w dziedzinie psychoterapii (absolwent studiów doktoranckich na University of Huddersfield w Anglii), psychoterapeuta w nurtach poznawczo-behawioralnym i integracyjnym wykształcony w Institute of Integrative Counselling and Psychotherapy w Dublinie (Irlandia), psycholog, wykładowca na uczelniach w Polsce i Irlandii. Autor licznych publikacji w polskich i międzynarodowych czasopismach naukowych. Ma ponad 10-letnie doświadczenie kliniczne, które zdobywał w poradniach zdrowia psychicznego, centrach medycznych i psychoterapeutycznych na terenie Irlandii i Wielkiej Brytanii. Jest absolwentem licznych szkoleń dodatkowych, m.in. z zakresu terapii traumy, terapii schematów, profilaktyki zachowań suicydalnych. Aktualnie jest związany z poradnią PsychoMedic, gdzie prowadzi psychoterapię po polsku i angielsku. Pomaga m.in. Pacjentom z diagnozą ADHD, zaburzeń potraumatycznych, z tzw. syndromem “DDA”, z zaburzeniami nastroju, lękowymi, dyssocjalnymi, z tendencją do zachowań autodestrukcyjnych.
W cenie zawierają się:
– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;
– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;
– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;
– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.
W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]