JAK PRACOWAĆ Z OSOBĄ, KTÓRA DOŚWIADCZYŁA PORONIENIA/UTRATY OKOŁOPORODOWEJ? PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

Certyfikowane szkolenie online


Termin szkolenia: 17 października 2024 r. (czwartek) w godz. 18:00 – 21:00
Czy wiesz, że co czwarta kobieta doświadczy w swoim życiu co najmniej jednego poronienia? Dla wielu matek - i ich partnerów - jest to bardzo bolesna utrata, która może zapoczątkować poważny kryzys zdrowia psychicznego. Pomimo tego wokół tematu poronienia czy utraty okołoporodowej w społeczeństwie wciąż panuje cisza. Ale my, psychologowie i psychoterapeuci, powinniśmy tę ciszę aktywnie przełamywać i nieść skuteczną pomoc osobom, które przeżyły śmierć swojego nienarodzonego dziecka. 


Zapisz się na fundamentalne szkolenie Anny Bajkowskiej, aby poznać:
🟠 specyfikę doświadczeń osób po poronieniu i utracie okołoporodowej; 
🟠 dynamikę relacji między partnerami po utracie okołoporodowej;
🟠 specyfikę procesu żałoby po poronieniu/utracie okołoporodowej i wynikające z niej dobre praktyki w pomocy psychologicznej i psychoterapii; 
🟠 praktyczne wskazówki, jak budować bezpieczną przestrzeń terapeutyczną i skutecznie wspierać osoby w kryzysie związanym z utratą ciąży.

Tabu, jakie panuje wokół tematu poronienia i utrat okołoporodowych, przejawia się w wielu kontekstach. To problem, który rzadko bywa poruszany nie tylko w mediach, ale nawet w programach kształcenia terapeutycznego. Otoczenie osób po stracie ciąży często nie porusza z nimi tego tematu w obawie przed popełnieniem gafy, a wielu specjalistów nie zna bliżej dobrych praktyk w psychoterapii okołoporodowej. To sprawia, że osoby doświadczające takiej utraty mierzą się z ogromnym osamotnieniem i niedostatkiem wsparcia.

To szkolenie jest dla Ciebie, jeśli chcesz mieć swój udział w zmianie tego stanu rzeczy. Pragniesz skutecznie pomagać osobom z doświadczeniem poronienia/utraty okołoporodowej, ale czujesz, że brakuje Ci w tym zakresie wiedzy i umiejętności? Webinar pomoże Ci uzupełnić braki oraz przygotować się do tworzenia bezpiecznej przestrzeni i udzielania skutecznej pomocy po stracie ciąży. Dzięki temu będziesz m_gł(a) w pełni skupić się na osobie, z którą pracujesz, zostawiając w tyle obawy odnośnie własnych kompetencji.


PRAKTYCZNY PROGRAM

1) Wprowadzenie do tematyki utrat w ciąży i okresie okołoporodowym

  • rodzaje utrat;
  • podstawowe pojęcia i zjawiska;
  • statystyki i dane przydatne w praktyce psychologa/psychoterapeuty.

2) Doświadczenie utraty w czasie ciąży

  • co powinieneś(-naś) wiedzieć o tzw. kontekstach utraty okołoporodowej? 
  • jak takiej straty doświadcza mężczyzna, kobieta i oni obydwoje jako para?
  • jak przebiega żałoba po stracie okołoporodowej i w jaki sposób powinniśmy uwzględniać to w swojej pracy z osobami po doświadczeniu takiej straty?

3) Wsparcie i pomoc psychologiczna po stracie

  • potrzeby Pacjentów i Pacjentek po stracie – jak je identyfikować i reagować na nie w procesie pomocy psychologicznej/interwencji kryzysowej/psychoterapii?
  • założenia interwencji kryzysowej po poronieniu/utracie okołoporodowej;
  • jak prowadzić pomoc psychologiczną i psychoterapię po stracie?
  • ważne obszary i tematy pracy terapeutycznej z osobami po poronieniu i utracie okołoporodowej;
  • praca indywidualna a praca z parą po doświadczeniu utraty;
  • sytuacje szczególne/trudne w pracy terapeutycznej po stracie;
  • wsparcie w otoczeniu.


DLA KOGO?

Na szkolenie ciepło zapraszamy wszystkich specjalistów, którzy chcą poszerzyć swoją świadomość i podnieść kompetencje w obszarze pomocy osobom po doświadczeniu poronienia i utrat okołoporodowych. Zapraszamy zwłaszcza psychologów i studentów psychologii, psychoterapeutów różnych nurtów, interwentów kryzysowych – a także lekarzy psychiatrów, ginekologów i pozostałych specjalności; pielęgniarki i pielęgniarzy; położne; fizjoterapeutów i fizjoterapeutki ginekologiczne oraz wszystkich tych, którzy w swojej pracy zawodowej stykają się z osobami po doświadczeniu poronienia lub utraty okołoporodowej.

Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]

Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB. 


Szkolenie poprowadzi Anna Bajkowska

psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka Gestalt. Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i całościowego szkolenia psychoterapeutycznego w Instytucie Gestalt. Od ponad 10 lat jest związana z Fundacją Nagle Sami – niosącą pomoc osobom w kryzysie żałoby, rozstania, utraty. Obecnie zasiada w Radzie Fundacji i pracuje jako szkoleniowiec. Prowadzi liczne webinary i warsztaty z tematyki  pomocy psychologicznej w obliczu straty i żałoby oraz z obszaru psychoterapii okołoporodowej. Prowadzi także prywatną praktykę, a psychoterapia okołoporodowa oraz wsparcie kobiet i par z doświadczeniem poronienia/straty okołoporodowej stanowi szczególnie ważny obszar jej pracy. 

Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia PsychoMedicEDU

"Seksuologia w ICD-11: nowe wytyczne odnośnie diagnozy i słownictwa" prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz "Księgowa radzi: maksymalizacja zysków dla psychologa w 2024r." mgr Monika Czarnecka "Jak dbać o siebie, pracując z najliczniejszą grupą Pacjentów - osobami po traumie?" mgr Igor Rotberg "Jak wykorzystywać wiedzę o mózgu? Wskazówki z neuronauki dla psychologów, terapeutów, menadżerów" mgr Anna Connor-Łakomy "Konceptualizacja kluczem do sukcesu: jak wykorzystywać rozumienie problemów Pacjenta w terapii?" mgr Maria Gaj "Współwystępowanie ADHD i ChAD, OCD, uzależnień – praktyczne wytyczne do diagnozy i leczenia" dr n. med. Tomasz Gondek "Trudna droga do Wewnętrznego Dziecka – tryby radzenia sobie i obrony w terapii" mgr Przemysław Mućko "Zachowania autoagresywne u młodzieży - skuteczne techniki terapeutyczne" mgr Klaudia Siwek "Niezgodność płciowa, transpłciowość i niebinarność - co trzeba wiedzieć w 2023 roku?" mgr Dominik Haak "Pierwsze spotkanie z Pacjentem - jak dobrze przeprowadzić konsultację?" mgr Lidia Karasiewicz "Stając się psychoterapeutą - kurs dla każdego wkraczającego na terapeutyczny szlak" mgr Lidia Karasiewicz ”Jak pomagać ofiarom narcystycznych rodziców i partnerów?” mgr Ewelina Wysocka „Małe i duże kobiety w spektrum autyzmu: obraz kliniczny, diagnoza, terapia” mgr Renata Sikorska „Pacjent LGBT w gabinecie psychologa – o zdrowiu psychicznym i fizycznym, związkach i terapii” dr hab. Grzegorz Iniewicz „Pacjentka w ciąży i połogu – 10 typowych trudności i 10 strategii pracy terapeutycznej” mgr Justyna Trojanowska-Juras „Pomoc psychologiczna w ciąży i w pierwszych miesiącach życia dziecka” mgr Justyna Trojanowska-Juras „Interwencja kryzysowa i procedura Niebieskiej Karty w sytuacji występowania przemocy w rodzinie” mgr Joanna Sielska „Diagnoza i terapia narcystycznego zaburzenia osobowości” mgr Izabela Słoniewska „Terapia schematów w leczeniu zaburzenia osobowości typu borderline” mgr Paweł Górny
Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]