POMOC PSYCHOLOGICZNA W CIĄŻY I W PIERWSZYCH MIESIĄCACH ŻYCIA DZIECKA

Odbyły się dwie edycje szkolenia – pierwsza miała miejsce 10 lipca 2021 r., a druga 30 października 2021 r.

Problemy psychiczne podczas ciąży i problemy psychiczne po porodzie nie są wcale rzadkie – wedle różnych szacunków mogą dotyczyć nawet kilkunastu procent kobiet, które spodziewają się dziecka lub niedawno je urodziły. Pomimo tego, trudności doświadczane w okresie przed i po urodzeniu się potomstwa są nadal tematem tabu. W mediach, poradnikach i wewnątrz większości rodzin panuje przekaz, że okres ciąży i narodzin jest najwspanialszym czasem w życiu kobiety, w którym odczuwa się jedynie ekscytację i szczęście. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze tak jest. Chcemy szerzyć wiedzę na temat trudności psychicznych w ciąży i połogu oraz wspierające przesłanie na temat możliwości wyjścia z kryzysu.

Serdecznie zapraszamy psychoterapeutów, psychologów, lekarzy (w szczególności psychiatrów i ginekologów), położne i pielęgniarki, fizjoterapeutów uroginekologicznych, doule, doradców laktacyjnych i wszystkie osoby kształcące się w wyżej wymienionych kierunkach – jednym słowem wszystkich obecnych i przyszłych specjalistów, którzy przebywają w otoczeniu Pacjentki w okresie ciąży i połogu i którzy chcą lepiej zrozumieć specyfikę trudności doświadczanych przez nią na tym etapie życia – do skorzystania z nagrania szkolenia z zakresu pomocy psychologicznej w ciąży i pierwszym okresie po narodzinach dziecka.

Z materiału wideo dowiesz się, jakich trudności doświadczają młoda matka i jej bliscy, kiedy kobieta powinna zgłosić się po pomoc i jak skutecznie wspierać ją terapeutycznie, gdy:

– kobieta nie odczuwa pozytywnych emocji w trakcie pierwszych tygodni ciąży;

– ciąża jest wysokiego ryzyka i gdy przyszła mama jest hospitalizowana;

– doświadcza tzw. baby blues – jak jej pomóc i jak odróżnić ten stan od poważniejszych zaburzeń nastroju;

– cierpi z powodu depresji poporodowej;

– doświadczyła straty dziecka wskutek poronienia lub martwego porodu.

Poruszyliśmy także ważne wątki:

– relacji matki z niemowlęciem w pierwszych miesiącach życia, możliwych trudnościach w tym obszarze i formach pomocy, które może zaproponować psycholog;

– zmian, jakie zachodzą w relacjach w rodzinie po narodzinach małego człowieka.

Szkolenie prowadziła mgr Justyna Trojanowska-Juras

Psycholog i certyfikowana psychoterapeutka psychodynamiczna, absolwentka Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS oraz całościowego szkolenia psychoterapeutycznego w Instytucie Analizy Grupowej „Rasztów”. Dodatkowe kompetencje zdobyła w trakcie licznych szkoleń, w tym kursu „Problematyka wczesnej interwencji i zdrowia psychicznego u małych dzieci”, który zrealizowała w Instytucie Matki i Dziecka. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu psychoterapii indywidualnej w warunkach prywatnego gabinetu oraz szpitalnych – pracowała m.in. w Szpitalu Nowowiejskim, Instytucie Psychiatrii i Neurologii, a także na Oddziale Patologii Ciąży i Położnictwa Instytutu Matki i Dziecka, gdzie wspierała kobiety doświadczające choroby dziecka oraz po stracie dziecka. Sama mówi o sobie, że jest nieustannie zafascynowana psychiką młodej matki, niemowlęcia oraz relacji między nimi.

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty otrzymania wiadomości z dostępem do nagrania;

– certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

POZNAJ OPINIE UCZESTNIKÓW (po dwóch edycjach szkolenia)

„Szkolenie na wysokim poziomie, poruszające zagadnienie, o którym mało się mówi. Słuchało się przyjemnie, temat był pokazany z różnych perspektyw. Pojawiło się sporo przykładów z praktyki terapeutycznej prowadzącej.
KAMILA
„Szkolenie naświetliło mi możliwości w zakresie pracy z kobietami w okresie okołoporodowym.”
SANDRA
„Wartościowe szkolenie.
Konkretne przykłady pomagające zrozumieć
omawiane zagadnienia działają mocno na plus.”
„Dużo wiedzy podanej w przystępnej formie”
BASIA
„Szkolenie było ciekawe i pomocne. Poruszało różnorodne tematy i wątki. Warto w przyszłości uzupełnić je o jeszcze większą ilość case study i praktycznych wskazówek postępowania.”
„Przywoływanie przypadków z pracy terapeutycznej prowadzącej. Konkretne i wyczerpujące odpowiedzi na pytania uczestników.”
Zapoznaj się z materiałami udostępnianymi w wydarzeniach na Facebooku – edycja pierwsza i edycja druga.