CZEGO WARTO NAUCZYĆ SIĘ OD GABORA MATÉ?

WSKAZÓWKI DO TERAPII C-PTSD OD NAJWYBITNIEJSZYCH EKSPERTÓW

Certyfikowane szkolenie online


Termin szkolenia: 17 lipca 2024 r. (środa) w godz. 18:00 – 21:00
Chcesz pomagać Pacjentom z traumą złożoną w sposób profesjonalny, uważny na ich potrzeby i przede wszystkim skuteczny? Właśnie znalazłeś(-aś) szkolenie, które naprawdę Cię do tego przygotuje. 

Zapisz się na 3-godzinny webinar z doświadczoną psychotraumatolożką i psychoterapeutką, aby: 

poznać założenia, etapy i praktyczne zasady współczesnej, eklektycznej terapii traumy - uwzględniającej nie tylko poznawczy, ale także niezwykle istotny aspekt somatyczny; 

zdobyć wskazówki płynące z kilkudziesięciu lat doświadczenia najwybitniejszych terapeutów traumy; 

posiąść wiedzę z zakresu neurobiologii - nieocenioną w pracy nad oporem, budowaniem poczucia bezpieczeństwa czy świadomości własnych zasobów u Pacjenta z doświadczeniem traumy złożonej; 

… i wiele więcej!

Nie ulega wątpliwości, że rzetelna diagnostyka i skuteczna terapia traumy złożonej to jedno z najważniejszych, ale i najtrudniejszych zadań współczesnych klinicystów. Wyniki badań nad funkcjonowaniem osób z traumą złożoną, które prowadzono w ostatnich latach, w zasadzie wywróciły dotychczasowe wyobrażenia psychologów do góry nogami. To, co jeszcze do niedawna traktowano jako przejaw depresji, borderline, a nawet antyspołecznego zaburzenia osobowości lub zaburzeń neurorozwojowych, u wielu Pacjentów okazuje się konsekwencją doświadczenia traumy. 

Coraz częściej zwraca się też uwagę na to, że tak naprawdę żaden z “klasycznych” nurtów terapeutycznych nie odpowiada w całości na potrzeby Pacjentów z c-PTSD. Najwybitniejsi eksperci w tej dziedzinie są jednogłośni: specjaliści, którzy chcą skutecznie pomagać osobom z doświadczeniem traumy, muszą mieć nie tylko wysoką rozwiniętą dojrzałość emocjonalną i postawę etyczną. Niezbędna jest również gotowość do integrowania technik poznawczych i wglądowych z tymi budującymi poczucie spójności i bezpieczeństwa w ciele. Ale jak przełożyć te założenia na praktykę?

Nadchodzące szkolenie to pigułka praktycznej wiedzy - “must-have” dla każdego terapeuty pracującego z osobami z doświadczeniem traumy. Kilka godzin intensywnego szkolenia pozwoli Ci się nakarmić wiedzą mistrzów diagnozy i psychoterapii c-PTSD. Twoimi przewodnikami będą m.in.: 

  • znany na całym świecie dr Gabor Maté, twórca bestsellerowych książek na temat traumy, ADHD oraz związków między ciałem i umysłem; 
  • dr Janina Fisher, kluczowa propagatorka modelu terapii traumy IFS; 
  • dr Pat Ogden, twórczyni metody terapii sensomotorycznej; 
  • dr Stephen Porges, autor teorii poliwagalnej - przez wielu uważanej za przełomową w rozumieniu funkcjonowania osób po traumie; 
  • oraz sama Prowadząca szkolenie - absolwentka studiów w Kanadzie, psycholożka, psychotraumatolożka i psychoterapeutka traumy z setkami sukcesów na koncie.


PRAKTYCZNY PROGRAM

1. Czym jest trauma rozwojowa/relacyjna - krótkie wprowadzenie na podstawie prac dr Gabora Maté

2. Zmiana paradygmatu w terapii traumy - od podejścia stricte poznawczego po podejście angażujące emocje, uczucia i aspekt somatyczny - jak i dlaczego pracuje się współcześnie z traumą złożoną? 

3. Relacja terapeutyczna i stwarzanie poczucia bezpieczeństwa relacyjnego jako główne narzędzie pracy w terapii traumy 

4. Podążanie w terapii traumy - jak pracować w rytmie tzw. gotowości somatycznej Pacjenta(-ki), w sposób skoncentrowany na jego agendzie i zaangażowaniu?

5. Jak połączyć narrację Pacjenta(-ki) z somatyką - wykorzystanie naturalnego rozszczepienia prawej i lewej półkuli mózgu w terapii traumy - czyli praca z ciałem (emocjami i odczuciami) oraz aspektami poznawczymi (myślenie racjonalne i logika) celem przywracania zakłóconych funkcji poznawczych 

6. Stabilizacja układu nerwowego (kojenie dysregulacji emocjonalnej) oraz odpowiednia integracja prymitywnych części mózgu w terapii traumy: 

  • czym są podkorowe i podświadome reakcje, jak wpływają na funkcjonowanie Pacjenta(-ki) na co dzień i jak rozpoznawać je w gabinecie? 
  • czym jest i jak w praktyce wykorzystywać model sekwencyjny funkcjonowania mózgu i samoregulacji wg dr Bruce’a Perry? 

7. Terapia sensomotoryczna oraz somatyczna - uwalnianie wypartych emocji i odczuć przez wykorzystanie metod somatycznych - przegląd najważniejszych wytycznych i wskazówek z prac wybitnych terapeutów: dr Janiny Fisher, Pat Ogden, Stephena Porgesa, Petera Levine’a:

  • jak wspierać Pacjenta w zaakceptowaniu traumy; 
  • jak budować zasoby w celu stworzenia poczucia bezpieczeństwa w układzie nerwowym/ciele; 
  • jak pracować z oporem i defensywnością Pacjentów, reagować na sytuacje “utknięcia” w terapii?

8. Uwalnianie emocji uwięzionych w ciele - podsumowanie prac dr Gabora Maté

9. Studium przypadków traumy złożonej z praktyki klinicznej Prowadzącej


DLA KOGO?

Na szkolenie zapraszamy wszystkich specjalistów, którzy chcą rozwinąć praktyczne umiejętności prowadzenia Pacjenta z doświadczeniem traumy złożonej. Zapraszamy zwłaszcza studentów, psychologów i psychoterapeutów różnych nurtów, psychotraumatologów, seksuologów, lekarzy psychiatrów, neurologów i pozostałych specjalności, pedagogów, interwentów kryzysowych, pracowników różnych sektorów służby zdrowia i pomocy społecznej. 

Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]

Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB. 


Na szkolenie zaprasza ekspertka terapii traumy - Magdalena Pala:

psycholożka, psychotraumatolożka, psychoterapeutka. Przez 16 lat studiowała i pracowała w Kanadzie, gdzie ukończyła 4-letnie licencjackie studia psychologiczne (University of Athabasca), 3-letnie studia magisterskie ze specjalnością kliniczna psychologia terapeutyczna - skoncentrowana na traumie i psychoterapia (University of Lethbridge) oraz rozszerzony, 1600-godzinny program szkoleniowo-superwizyjny, gdzie uczyła się pod bezpośrednim kierunkiem autorytetu w dziedzinie terapii traumy rozwojowej - dr Ali Al-Asadi. Zdobywała doświadczenie w różnorodnych placówkach prywatnych i państwowych: m.in. ośrodku terapii indywidualnej i rodzinnej, szpitalnym oddziale chronicznej otyłości, ośrodku socjoterapeutycznym dla młodzieży. W ciągu lat praktyki uczestniczyła w specjalistycznych szkoleniach i warsztatach prowadzonych przez najwybitniejszych ekspertów - m.in. Gabora Mate, Janinę Fisher, Pat Ogden, Bessela van der Kolk. 

Magdalena Pala specjalizuje się w leczeniu symptomów klinicznych traumy złożonej (c-PTSD) u dzieci, młodzieży oraz dorosłych w ramach terapii indywidualnej i grupowej. Posługuje się najnowszymi metodami opartymi na teorii przywiązania, neuronauce, neurobiologii i psychofizjologii. Prowadzi Pacjentów, u których skutki traumy manifestują się m.in. przez depresję, zaburzenia lękowe, silne reakcje stresowe. Poza pracą gabinetową aktywnie angażuje się w szerzenie wiedzy na temat traumy w dzieciństwie i sposobów jej uzdrawiania. Prowadzi kursy z zakresu pracy z traumą dla pracowników służby zdrowia i pomocy społecznej, jest edukatorką i autorką licznych kursów - m.in. “Jak mieć dobry związek”, “Jak zmierzyć się z traumą z dzieciństwa i uwolnić się od jej wpływu w życiu dorosłym”. Jest twórczynią i prowadzącą podcastu “Powrót do Siebie - Uwolnij się od Traumy z Dzieciństwa”.

Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia Akademii Terapeuty

"Dorosły Pacjent chce odebrać sobie życie - zalecenia dla psychologów i psychoterapeutów" prof. dr hab. n. med. Agnieszka Gmitrowicz "Trauma rozwojowa - jak skutecznie pomóc dziecku, integrując założenia neurobiologii i współczesnej psychoterapii?" dr Kamila Kuprowska-Stępień "Jak pomóc Pacjentowi z „terapioopornym”, niskim poczuciem własnej wartości?" dr n.społ. Agnieszka Kozak "Dysfunkcjonalne schematy DDA/DDD - jak zmieniać je w psychoterapii? Wytyczne i wskazówki dla terapeutów" dr n.hum. Ewa Woydyłło-Osiatyńska "Sztuka empatycznej konfrontacji, czyli jak rozmawiać o trudnościach w relacji terapeutycznej? Techniki terapii schematu" mgr Przemysław Mućko "Jak dbać o siebie, pracując z najliczniejszą grupą Pacjentów - osobami po traumie?" mgr Igor Rotberg "Jak wybrać nurt i być skutecznym terapeutą?" mgr Jakub Błażej "Tajemnice i pułapki przeszłych zranień - praktyczne wskazówki do pracy z Pacjentem" dr Bogna Szymkiewicz-Kowalska ”Terapia schematu w pracy z Pacjentami przeżywającymi trudności w relacjach” mgr Przemysław Mućko ”Poradnictwo psychologiczne dla dzieci i młodzieży – kurs dla początkujących psychologów i studentów” mgr Martyna Czopowicz „Diagnoza i terapia dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi” mgr Martyna Czopowicz „Między kryzysem a zaburzeniem psychicznym – jak zrozumieć różnice i relacje między nimi?” dr n. hum. Magdalena Nowicka „Terapia schematu i dialog motywujący w leczeniu zaburzeń osobowości” mgr Jędrzej Kosewski
Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]