SZTUKA EMPATYCZNEJ KONFRONTACJI, CZYLI JAK ROZMAWIAĆ O TRUDNOŚCIACH W RELACJI TERAPEUTYCZNEJ? TECHNIKI TERAPII SCHEMATU 

Certyfikowane szkolenie online


Termin szkolenia: 31 stycznia 2024 r. (środa) w godz. 18:00 – 21:00
Dlaczego osoby z zaburzeniami osobowości i/lub traumą złożoną wypadają z terapii? Jakie nieskorygowane trudności w relacji terapeutycznej temu sprzyjają? 

Jak budować zaufanie na początkowych etapach procesu terapeutycznego tak, aby zmniejszyć ryzyko zerwania relacji przez Pacjenta(-kę)?

Jak wykorzystywać relację terapeutyczną do poszerzania świadomości Pacjenta(-ki) o jego/jej trudnościach w innych relacjach?

Co robić, gdy w relacji terapeutycznej pojawiają się zakłócenia? Jak równoważyć wtedy empatię z konfrontacją, aby przepracować tę sytuację na korzyść całego procesu?

Prosta prawda na temat terapii mówi, że im bardziej złożony problem ma dana osoba, tym więcej sesji będzie potrzebnych na poradzenie sobie z nim. Zupełnie inaczej będzie nam się pracować z dobrze funkcjonującą osobą, która zgłosiła się z powodu napadów paniki, niż z osobą, u której napady paniki są bolesnym przejawem np. złożonej traumy wynikającej z nadużyć w dzieciństwie. Tej pierwszej może wystarczyć psychoedukacja i sprawne zastosowanie technik terapeutycznych. Realna zmiana funkcjonowania u tej drugiej osoby może wymagać natomiast długiego budowania zaufania i “docierania się” w relacji. 

Kiedy pracujemy z osobami o trudnej historii życiowej i doświadczającymi złożonych objawów, potrzebujemy nie tylko technik terapeutycznych, ale również wysoko rozwiniętej umiejętności budowania relacji terapeutycznej. I korygowania jej, jeśli zajdzie taka potrzeba - a potrzeba zajdzie niemalże na pewno.

Empatyczna konfrontacja jest w terapii schematu podstawowym i zarazem niezwykle skutecznym sposobem na radzenie sobie z trudnościami w relacji. Aby właściwie go stosować, musimy znaleźć punkt równowagi między empatycznym uznaniem trudności, jakie ma dana osoba, a asertywnym skonfrontowaniem jej z kosztami, jakie owe trudności powodują w relacjach. Ta umiejętność jest zazwyczaj niezbędna w pracy z osobami z zaburzeniami osobowości czy zaburzeniami potraumatycznymi. Osoby te niemal zawsze potrzebują terapii długoterminowej; my natomiast potrzebujemy wiedzy, jak utrzymać je w terapii.


PRAKTYCZNY PROGRAM

1) Najczęstsze trudności w relacji terapeutycznej - ze szczególnym uwzględnieniem Pacjentów z zaburzeniami osobowości i traumą złożoną 

2) Tryby schematów a proces terapii: jak wiedza o trybach może pomóc nam w zrozumieniu, co dzieje się z Pacjentem w danym momencie terapii? Jak można ją wykorzystać, planując dalsze kierunki pracy terapeutycznej?

3) Empatyczna konfrontacja w praktyce:

  • czym jest?
  • kiedy ją stosować?
  • w poszukiwaniu równowagi: za dużo empatii
  • w poszukiwaniu równowagi: za dużo konfrontacji 

4) Tips & tricks: praktyczne wskazówki do pracy na podstawie przykładów z praktyki Prowadzącego. 


DLA KOGO?

Na szkolenie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane rozwijaniem swojej umiejętności budowania relacji z Pacjentami, technikami terapii schematu i możliwościami zastosowania ich w swojej praktyce. Zapraszamy zwłaszcza psychologów i psychoterapeutów różnych nurtów i na różnym etapie rozwoju zawodowego, lekarzy psychiatrów i pozostałych specjalności, studentów psychologii i medycyny.

Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]

Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB. 


Na webinar zaprasza Przemysław Mućko:

psycholog i psychoterapeuta specjalizujący się w terapii schematu. Ma kilkunastoletnie doświadczenie w obszarze pracy terapeutycznej, dydaktyczno-szkoleniowej i naukowej. Ukończył studia na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS, po których przez kilka lat pracował naukowo i dydaktycznie w Zakładzie Psychologii Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie w pracy terapeutycznej zdobywał m.in. w praktyce prywatnej i na Oddziale Leczenia Zaburzeń Nerwicowych. Szczególnie ważnym obszarem jego pracy jest terapia osób pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych i rodzin z problemem alkoholowym, ofiar przemocy oraz osób z doświadczeniem traumy. Prowadzi bloga „Psychowiedza”, za pośrednictwem którego popularyzuje praktyczną wiedzę z zakresu terapii schematu.

Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia Akademii Terapeuty

Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]