ICD-11: JAKIE ZMIANY WPROWADZA I JAK ZASTOSOWAĆ JE W PRAKTYCE? 

Certyfikowane szkolenie online


Termin szkolenia: 25 stycznia 2024 r. (czwartek) w godz. 19:00 – 21:00
Jakie zmiany wprowadzi klasyfikacja ICD-11 w życiu zawodowym psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów?

Jak poprawnie opisywać, diagnozować i leczyć zaburzenia zdrowia psychicznego w myśl klasyfikacji ICD-11?

Co powinniśmy zmienić w naszym sposobie rozumienia, konceptualizowania trudności Pacjentów? Czy to, co teraz uznajemy za zaburzenie, wkrótce stanie się normą (lub odwrotnie)?

Na te i wiele innych pytań odpowie prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki:

Wprowadzenie klasyfikacji ICD-11 w Polsce zbliża się wielkimi krokami. Przed specjalistami zdrowia psychicznego stawia to wiele wyzwań. Doskonale znane im kody “F” zastąpią nowe, zmienią się także nazwy grup jednostek chorobowych i ich zawartość. Z ICD-11 usunięto niektóre odmienności w funkcjonowaniu, a w zamian dodano nowe, które od dawna obserwujemy u Pacjentów, a które do tej pory funkcjonowały “poza protokołem”. 

Odnalezienie się w nowej strukturze klasyfikacji to jednak jedynie wierzchołek góry lodowej. ICD-11 wymusza także zmiany na poziomie naszych postaw wobec różnych problemów ze zdrowiem psychicznym. Modyfikacji ulegną wytyczne odnośnie kryteriów diagnozy i leczenia. W wielu przypadkach - np. spektrum autyzmu, zaburzeń osobowości, niektórych zaburzeń nastroju - będą to zmiany diametralne. 

W sieci znajduje się już wiele przewodników po nowej wersji klasyfikacji, ale dostajemy od specjalistów liczne sygnały, że to Wam nie wystarcza. Wielu lekarzy, psychologów i psychoterapeutów ma wątpliwości, którymi nie mają się z kim podzielić i na które nie znaleźli dotąd odpowiedzi. Spotkanie z prof. Piotrem Gałeckim - konsultantem krajowym w dziedzinie psychiatrii - z pewnością pomoże Ci stawiać pierwsze kroki w “świecie ICD-11”. Szkolenie będzie syntetycznym, praktycznym kompendium, które zbiera wszystkie ważne informacje w jednym miejscu.

  • Dowiesz się, jak korzystać z nowej klasyfikacji i “co jest gdzie”. 
  • Otrzymasz podpowiedzi, na jakie zmiany zwrócić szczególną uwagę i jak wystrzec się błędów specjalistów z innych krajów. 
  • Zyskasz konkretne wskazówki, jak przełożyć zmiany w klasyfikacji na swoją praktykę. 
  • Będziesz m_gł(a) zadać swoje pytania w trakcie sesji Q&A. 

! Szczególnie dużo uwagi zostanie poświęcone seksuologii - obszarowi medycyny, który bardzo dynamicznie się rozwija i w którym ICD-11 wprowadza szczególnie dużo zmian.


PRAKTYCZNY PROGRAM
  • Jak jest zbudowana klasyfikacja ICD-11 i dlaczego jej struktura różni się od ICD-10? Jak korzystać z nowej klasyfikacji?
  • Aktualna definicja zaburzenia psychicznego w myśl klasyfikacji ICD-11 i WHO - jak i dlaczego uwzględniać ją w procesie diagnozy, dobierania leczenia dla Pacjenta? Co w sytuacji, gdy Pacjent doświadcza dużych trudności w funkcjonowaniu, ale objawy nie spełniają kryterium dla zaburzenia zdrowia psychicznego? 
  • Grupy jednostek chorobowych w ICD-11 - w których obszarach zaszły największe zmiany i jak uwzględnić te zmiany w pracy z Pacjentami?
  • Jakie są różnice między klasyfikacjami ICD-10 i ICD-11? Które zmiany są źródłem najczęstszych błędów specjalistów (np. w prowadzeniu dokumentacji) i jak ich uniknąć? 
  • Dysfunkcje seksualne i niezgodność płci w klasyfikacji ICD-11 - co uznawane jest za normę, a co za psychopatologię? Co powinniśmy zmienić w naszym sposobie rozumienia trudności i formułowania zaleceń dla Pacjentów?
  • Wypalenie zawodowe w myśl aktualnych definicji ICD-11 i WHO - aktualne wytyczne odnośnie diagnozy, leczenia, wystawiania zwolnień lekarskich.


DLA KOGO?

Na szkolenie zapraszamy wszystkich specjalistów, którzy chcą dowiedzieć się więcej o strukturze ICD-11, kluczowych zmianach i sposobie posługiwania się nową klasyfikacją. Zapraszamy zwłaszcza psychologów i studentów psychologii, psychoterapeutów, lekarzy psychiatrów i pozostałych specjalności, pracowników służby zdrowia oraz wszystkich, których obowiązki zawodowe wiążą się z oceną stanu psychicznego. 

Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]

Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB. 


Webinar poprowadzi prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki

konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, lekarz specjalista psychiatra,  seksuolog, biegły sądowy, nauczyciel akademicki. Przewodniczy Radzie ds. Zdrowia Psychicznego oraz Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w dziedzinie psychiatrii i psychoseksuologii. Pełni funkcję Kierownika Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, uznawanej za jeden z najnowocześniejszych i najprężniej działających ośrodków naukowych w Polsce. Wykłada także w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, jest pomysłodawcą i wieloletnim organizatorem Międzynarodowego Kongresu Psychiatrii Sądowej. Aktywnie działa na rzecz szerzenia wiedzy o prawach Pacjentów psychiatrycznych, przeciwdziałania stygmatyzacji i wykluczeniu społecznemu z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego. Jego zainteresowania naukowe i kliniczne skupiają się przede wszystkim wokół uwarunkowań zaburzeń psychicznych. Wieloletnie prace w tym obszarze zaowocowały opracowaniem uznanej w środowisku, neurorozwojowej teorii depresji. Jest autorem kilkuset publikacji z zakresu psychologii i psychiatrii (w tym psychiatrii sądowej). Aktywnie uczestniczył w opracowywaniu polskiej wersji klasyfikacji ICD-11.

Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia Akademii Terapeuty

"Między miłością a miłością pozorną w psychoterapii" prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro "Trauma rozwojowa - jak skutecznie pomóc dziecku, integrując założenia neurobiologii i współczesnej psychoterapii?" dr Kamila Kuprowska-Stępień "Jak budować i wzmacniać u Pacjenta tryb „Zdrowego Dorosłego”? Techniki terapii schematu" mgr Przemysław Mućko "Księgowa radzi: maksymalizacja zysków dla psychologa w 2024r." mgr Monika Czarnecka "DBT w terapii zaburzeń osobowości i trudności interpersonalnych - niezbędne techniki dla każdego psychologa i terapeuty" mgr Izabela Budzyńska ”3 fala CBT – techniki Compassion Focused Therapy w pracy nad lękiem i Wewnętrznym Krytykiem” mgr Tamara Woźniak „ChAD w praktyce psychologa – diagnoza i terapia” mgr Lidia Karasiewicz „Borderline w praktyce psychoterapeuty – strategie pracy terapeutycznej i rola relacji terapeutycznej” dr n. społ. Agnieszka Bożek „Współczesna psychoterapia Pacjentów z doświadczeniem psychozy” dr hab. Katarzyna Prot-Klinger „O niepowodzeniach terapeuty z przyczyn własnych” prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro
Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]