POMOC PSYCHOLOGICZNA I PSYCHOTERAPIA DLA OSÓB STARSZYCH I ICH OPIEKUNÓW

Termin szkolenia: 17 sierpnia 2023 r. (czwartek) w godz. 18:00 – 21:00
Zastanawiasz się, czy to szkolenie jest dla Ciebie? Sprawdź, czy wiesz:

Co to jest psychogerontologia i w jaki sposób psycholog/psychoterapeuta może wykorzystywać w pracy wiedzę z tej dziedziny?

Czym różni się praca terapeutyczna z seniorem od terapii osoby w okresie wczesnej lub średniej dorosłości? Czy to Pacjenci, których można konfrontować i przy których można posługiwać się metaforami? Kiedy z tego zrezygnować i czym to zastąpić?

Jakie są najczęstsze problemy opiekunów osób z chorobą Alzheimera i innymi chorobami otępiennymi? Jak pom_gł(a)byś opiekunowi, który doświadcza przemocy ze strony podopiecznego?

Jeżeli nie jesteś pewien(-na) odpowiedzi na choćby jedno z tych pytań - zapisz się na nadchodzący webinar, aby zdobyć wiedzę niezbędną do udzielania skutecznej pomocy seniorom i ich rodzinom 🙂

Korzystanie z pomocy psychologicznej z roku na rok rośnie na popularności, a społeczeństwo się starzeje. Efekt jest oczywisty - wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów zdrowia psychicznego, którzy są odpowiednio przygotowani do pracy z osobami w wieku podeszłym.

Znajomość ogólnych założeń pomocy psychologicznej i psychoterapii może nie wystarczyć, aby zapewnić seniorowi pomoc wysokiej jakości. Dlaczego?

• Seniorzy to grupa obarczona szczególnie wysokim ryzykiem depresji z objawami psychotycznymi oraz ryzykiem próby odebrania sobie życia - a to nakłada szczególną odpowiedzialność na specjalistów, którzy podejmują się pracy z osobami w wieku podeszłym.
  • Rośnie liczba osób starszych z zaburzeniami neuropoznawczymi. To psycholog/psychoterapeuta bywa pierwszą osobą, która jest w stanie dostrzec tego wczesne (czasem nietypowe) oznaki. Dostosowana do potrzeb pomoc psychologiczna może znacząco podnieść jakość życia osoby doświadczającej choroby otępiennej i jej najbliższych.
  • Na zdrowie psychiczne osoby starszej wpływają nie tylko jej indywidualne uwarunkowania i doświadczenia, ale i czynniki biologiczne specyficzne dla danej grupy wiekowej. Ich znajomość jest niezbędna, aby dopasować przebieg terapii i stosowane interwencje do możliwości Pacjenta(-ki).

Na szkoleniu:

• Dowiesz się, jakie czynniki biologiczne wpływają na zdrowie psychiczne osoby starszej i w jaki sposób mogą wpływać na zachowanie w kontakcie z psychologiem/psychoterapeutą;
  • Dowiesz się, jak odróżnić cechy i zachowania typowe dla osób w wieku podeszłym od objawów prodromalnych chorób otępiennych;
  • Poznasz specyfikę depresyjnych zaburzeń nastroju w okresie późnej dorosłości;
  • Otrzymasz wskazówki do diagnozy różnicowej otępienia i depresji;
  • Poznasz zalecane metody i protokoły do pracy terapeutycznej z Pacjentami w wieku podeszłym, którzy nie wykazują objawów chorób otępiennych;
  • Zapoznasz się z zasadami profilaktyki samobójstw w grupie osób starszych i dowiesz się, jakie sygnały może wysyłać Ci senior(ka) w kryzysie suicydalnym;
  • Poznasz specyfikę i zasady pracy terapeutycznej z osobami doświadczającymi choroby Alzheimera i innych form otępienia;
  • Poznasz przykładowe metody i protokoły do pracy terapeutycznej z osobami z chorobą Alzheimera;
  • Utrwalisz zdobytą wiedzę w trakcie omawiania historii Pacjentów z praktyki klinicznej prowadzącej.

Na szkolenie zapraszamy wszystkich specjalistów, którzy chcieliby zacząć pracować z osobami starszymi lub chcą podnieść swoje kompetencje w tym zakresie: zwłaszcza psychologów i psychoterapeutów różnych nurtów, lekarzy psychiatrów, geriatrów i pozostałych specjalności, pielęgniarzy i pielęgniarki, interwentów kryzysowych, osoby zatrudnione w pomocy społecznej - a także wszystkich kształcących się w wyżej wymienionych kierunkach.

Webinar poprowadzi dr Magdalena Leszko

Doktor nauk społecznych w dziedzinie psychologii, gerontolożka, nauczycielka akademicka, certyfikowana trenerka metody Montessori Senior i metody pozytywnego podejścia do opieki (PAC). Większość swojej kariery zawodowej poświęciła pracy na rzecz seniorów i ich opiekunów. Jako stypendystka Komisji Fulbrighta ukończyła studia doktoranckie na University of Kansas i staż na Northwestern University (USA), gdzie prowadziła badania nad wczesnym wykrywaniem choroby Alzheimera i czynnikami wpływającymi na powstawanie chorób otępiennych. Jej projekt dotyczący poprawy jakości życia osób z chorobą Alzheimera został nagrodzony przez prestiżową Fundację “The Millenials Trains Project”. Obecnie jest wykładowczynią na uczelniach w Polsce i USA i kontynuuje swoją działalność wokół tematu funkcjonowania w późnej dorosłości. Publikuje artykuły naukowe i popularnonaukowe dotyczące chorób otępiennych, a także prowadzi grupę wsparcia dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera. Od 8 lat prowadzi portal “Akademia Seniorów”, na którym dzieli się swoją wiedzą z zakresu chorób otępiennych i metod ich zapobiegania.