GDY MAŁOLETNI PADA OFIARĄ PRZESTĘPSTWA: WYTYCZNE DO DIAGNOZY, TERAPII, PRACY Z RODZICAMI

Certyfikowane szkolenie online


Termin szkolenia: 5 sierpnia 2024 r. (poniedziałek) w godz. 18:00 – 21:00
Specjalisto! Czy wiesz, jak pracować z dzieckiem pokrzywdzonym przestępstwem?

Jakie są przejawy krzywdzenia i jak identyfikować je w zachowaniach, słowach, sposobie zabawy małego Pacjenta?

Jakie masz obowiązki, gdy odkryjesz, że dziecko, z którym pracujesz, zostało skrzywdzone?

Jak pracować z dzieckiem i jego rodziną na różnych etapach: gdy zachodzi podejrzenie, że dziecko zostało skrzywdzone; bezpośrednio po ujawnieniu pokrzywdzenia przestępstwem; w toku sprawy sądowej?

Zapisz się na szkolenie certyfikowanej seksuolożki, psychoterapeutki, członkini APA, biegłej sądowej opiniującej w sprawach dotyczących dzieci i młodzieży:

Pokrzywdzenie dziecka przestępstwem - związanym z czynem pedofilnym, przemocą domową lub inną formą naruszenia nietykalności - to jeden z najpoważniejszych kryzysów, jakie mogą dotknąć młodego człowieka. Bardzo często takie zdarzenie wiąże się m.in. z utratą poczucia bezpieczeństwa i zaufania do dorosłych, poważnym zachwianiem równowagi emocjonalnej, negatywnymi zamianami w obrazie siebie. 

Jednocześnie krzywdzenie dzieci wciąż jest swego rodzaju tematem tabu. To sprawia, że nasi mali Pacjenci najczęściej nie wiedzą, kiedy i w jaki sposób bronić się czy sięgnąć po pomoc, a specjaliści zdrowia psychicznego - pomimo wielu lat kształcenia - nie otrzymują odpowiedzi na wiele ważnych pytań. Jak stwierdzić, że dziecko zostało skrzywdzone i jak odróżnić przejawy krzywdzenia od objawów wskazujących na inne problemy? Kiedy i kogo powinienem(-am) zawiadomić, gdy dowiem się, że dziecku stała się krzywda? Jak pracować z takim dzieckiem lub nastolatkiem, aby naprawdę mu pomóc, a nie zaszkodzić? I wreszcie - jak rozmawiać z rodzicem, który na wieść na to, co stało się dziecku, reaguje przerażeniem, wydaje się bezradny(-a)?

Udział w nadchodzącym szkoleniu wyposaży Cię w niezbędną wiedzę i umiejętności do pomagania dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem. Dzięki temu, gdy w Twoim gabinecie pojawi się Pacjent po takim doświadczeniu, nie będziesz odczuwał(a) lęku, lecz pewność co do własnych kompetencji. Będziesz w stanie prawidłowo ocenić sytuację, udźwignąć trudne emocje dziecka i jego rodziny, dopasować metody swojej pracy do okoliczności. Co nie mniej ważne - jasne stanie się dla Ciebie, kiedy i do czego obliguje Cię prawo oraz jak się z tego wywiązać. 

! Szkolenie zostało wzbogacone o dodatkowy moduł dotyczący profilaktyki. Wychodzimy z założenia, że ważne jest nie tylko to, żeby umieć pomagać, gdy już dojdzie do przestępstwa. Gdy wiemy, jak ZAPOBIEGAĆ krzywdzeniu dzieci i jak uczyć je siebie chronić, czynimy realną zmianę w świecie.


PRAKTYCZNY PROGRAM

1. Kim jest “małoletni pokrzywdzony”? Aktualne definicje psychologiczne i prawne 

2. Współczesne zagrożenia dla dzieci i młodzieży - co powinien wiedzieć o nich specjalista zdrowia psychicznego? W jaki sposób możemy zmniejszać ryzyko pokrzywdzenia dziecka przestępstwem, pracując z nim w gabinecie lub w innym kontekście? 

3. Podejrzenie pokrzywdzenia przestępstwem u dziecka - jak krok po kroku przeprowadzić ocenę stanu psychicznego małego Pacjenta? W jaki sposób skutki krzywdzenia przejawiają się w zachowaniu dziecka i jak identyfikować je w gabinecie? 

4. Gdy dziecko ujawni w gabinecie, że zostało skrzywdzone: jak powinien zareagować psycholog/psychoterapeuta? Jakie zobowiązania etyczne i prawne mamy w takiej sytuacji? 

5. Metody pracy z dzieckiem pokrzywdzonym - w jaki sposób ujawnienie informacji o pokrzywdzeniu przestępstwem może i powinno wpłynąć na pracę terapeutyczną w gabinecie?

6. Jak i po co angażować rodzica w proces terapeutyczny dziecka pokrzywdzonego przestępstwem? Jak prowadzić psychoedukację i wsparcie dla takiego rodzica? 

7. Psychologiczne przygotowanie dziecka do roli świadka w sprawie sądowej: techniki pracy z małoletnim, rodzicami i opiekunami 


DLA KOGO?

Szkolenie stworzyliśmy z myślą o wszystkich specjalistach, którzy chcą podnieść swoje umiejętności w zakresie identyfikowania przejawów krzywdzenia dzieci oraz prowadzenia interwencji kryzysowej, pomocy psychologicznej i psychoterapii dla pokrzywdzonych dzieci i ich bliskich. Zapraszamy zwłaszcza psychologów i psychoterapeutów różnych nurtów, lekarzy psychiatrów dziecięcych, pediatrów i innych specjalności, pedagogów, nauczycieli, interwentów kryzysowych, konsultantów telefonów zaufania, trenerów umiejętności społecznych, terapeutów zajęciowych, pracowników ośrodków wspierania rodzin, wychowawczych, poprawczych, świetlic środowiskowych  - a także wszystkich kształcących się w wyżej wymienionych kierunkach. 

Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]

Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB. 


Na webinar zaprasza Aleksandra Plewka

psycholożka, seksuolożka certyfikowana przez Europejską Federację Seksuologiczną, psychoterapeutka CBT w trakcie specjalizacji, biegła sądowa z Listy Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie, autorka licznych publikacji naukowych. Absolwentka Wydziału Psychologii oraz studiów podyplomowych w zakresie seksuologii klinicznej Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Ma bogate doświadczenie kliniczne, które zdobywała m.in. w Instytucie Kinsey’a w USA, Poradni Seksuologii i Patologii Współżycia Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie, Instytucie Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Na co dzień zajmuje się również badaniami psychologicznymi dzieci i młodzieży w sprawach karnych i cywilnych. Jest członkinią prestiżowego zespołu Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, gdzie współtworzy standardy pracy z osobami z różnorodnymi preferencjami seksualnymi. 

Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia Akademii Terapeuty

"Prawnik radzi - tajemnica zawodowa, psycholog jako świadek, prawo karne i cywilne. Praktyczne wytyczne postępowania dla psychologów" Monika Nowicka-Jasińska "Ocena i prawidłowy opis stanu psychicznego - wskazówki dla psychologów i psychoterapeutów" mgr Agata Kowalska "Małoletni w gabinecie: jak stosować przepisy prawa? Praktyczne wytyczne dla psychologów" mgr Monika Nowicka-Jasińska "Transpłciowość i niebinarność u dzieci i młodzieży: diagnoza, terapia, wsparcie dla rodzin" dr hab. n. społ. Grzegorz Iniewicz, prof. UJ "Trudna droga do Wewnętrznego Dziecka – tryby radzenia sobie i obrony w terapii" mgr Przemysław Mućko "Odpowiedzi na wyzwania w pracy z osobowością obsesyjno-kompulsywną" mgr Alicja Kubiak "Jak pracować z Pacjentem, który doświadczył wykorzystania w dzieciństwie?" dr hab. Grzegorz Iniewicz, prof. UJ "Stając się psychoterapeutą - kurs dla każdego wkraczającego na terapeutyczny szlak" mgr Lidia Karasiewicz „Małe i duże kobiety w spektrum autyzmu: obraz kliniczny, diagnoza, terapia” mgr Renata Sikorska „Między kryzysem a zaburzeniem psychicznym – jak zrozumieć różnice i relacje między nimi?” dr n. hum. Magdalena Nowicka „Diagnoza i terapia narcystycznego zaburzenia osobowości” mgr Izabela Słoniewska „Borderline: wyzwania w pracy z Pacjentem z pogranicza” dr hab. n. med. Anna Mosiołek „Współczesna psychoterapia Pacjentów z doświadczeniem psychozy” dr hab. Katarzyna Prot-Klinger
Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]