JAK DBAĆ O SIEBIE, PRACUJĄC Z NAJLICZNIEJSZĄ GRUPĄ PACJENTÓW - OSOBAMI PO TRAUMIE? 

Certyfikowane szkolenie online


Termin szkolenia: 18 marca 2024 r. (poniedziałek) w godz. 18:00 – 21:00
Specjalisto, to temat, który dotyczy Ciebie!
Na pewno wiesz, jak pomagać osobom po traumatycznych zdarzeniach, ale czy wiesz też:

jak rozpoznać u siebie objawy wtórnego PTSD, wypalenia zawodowego, tzw. zjawiska zmęczenia współczuciem i innych problemów charakterystycznych dla terapeutów?

jakie zachowania narażają Cię na utratę własnego zdrowia psychicznego, a jakie sprzyjają utrzymaniu dobrostanu i rozwojowi rezyliencji?

jak pomóc sobie w obliczu narastającego wyczerpania psychicznego?

Psychoterapeuci to jedna z najdłużej aktywnych grup zawodowych - wielu z nas pracuje klinicznie po kilkadziesiąt lat! Pamiętaj, że to maraton, nie sprint. Zacznij właściwie dbać o siebie już teraz, aby móc wykonywać ten piękny zawód jeszcze przez długi, długi czas. 


Zapisy na szkolenie otwarte!

Każdy, kto choć raz leciał samolotem, wie - maskę tlenową należy nałożyć najpierw sobie, a następnie dziecku. Ta zasada stała się metaforą dla rodziców i osób wykonujących zawody pomocowe: musimy najpierw zadbać o siebie i swoje bezpieczeństwo, aby właściwie dbać o tych, za których jesteśmy odpowiedzialni. 

Mimo teoretycznej świadomości, jak ważny jest to temat, samoopieka i profilaktyka zdrowia psychicznego jest jednym z najbardziej zaniedbanych obszarów w programach studiów psychologicznych i szkoleń z psychoterapii. To sprawia, że psychologom i terapeutom na różnych etapach rozwoju zawodowego często trudno jest dbać o balans między pracą a życiem prywatnym. Pracują za dużo, biorą pod opiekę zbyt wiele “trudnych przypadków” naraz i nie zawsze pamiętają o tym, aby regularnie uzupełniać własne emocjonalne zasoby. Skutki bywają poważne: przemęczeni i niezaopiekowani terapeuci stają się mniej efektywni, nadmiernie przeżywają trudności swoich Pacjentów lub wręcz przeciwne - są wobec nich mniej empatyczni. Zaniedbują prywatne relacje, zaczynają odczuwać objawy depresji czy lęku. 

Tak jednak nie musi być! Nasze praktyczne, unikalne na rynku szkolenie powstało wobec wzrastającego zapotrzebowania i z potrzeby serca. Nauczymy Cię, jak dbać o siebie: tak, aby towarzyszyć swoim Pacjentom mądrze i odpowiedzialnie, a po pracy wieść wartościowe, szczęśliwe życie.


PRAKTYCZNY PROGRAM

Cz. I - Specyfika poszczególnych zjawisk u terapeutów - czynniki ryzyka, objawy i konsekwencje

  • Wtórny zespół stresu pourazowego (Secondary Traumatic Stress Disorder - STSD)
  • Wtórny stres traumatyczny 
  • Zmęczenie współczuciem 
  • Trauma zastępcza 
  • Wypalenie zawodowe wśród terapeutów pracujących z traumą 
  • Zjawiska pozytywne - zastępcza rezyliencja (zdefiniowana w 2007 roku) i zastępczy wzrost potraumatyczny (zdefiniowany w 2005 roku) 


Cz. II - Praktyczne zalecenia dla terapeutów 

  • Autodiagnoza - jakie subtelne sygnały mogą świadczyć, że z psychiką terapeuty dzieje się coś niedobrego?
  • Pierwsza samopomoc - jak pomóc sobie w zależności od rodzaju doświadczanego problemu? 
  • Granice samopomocy - po czym poznać, że to już czas na sięgnięcie po pomoc specjalisty? Z jakimi trudnościami zgłosić się na superwizję, a z jakimi do psychoterapeuty lub psychotraumatologa?
  • Profilaktyka - jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia negatywnych skutków pracy pomocowej w obszarze leczenia traumy?


DLA KOGO?

Na szkolenie zapraszamy wszystkie osoby, które chcą dowiedzieć się, jak dbać o siebie, pracując z Pacjentami z doświadczeniem traumy. Zapraszamy zwłaszcza psychologów i psychoterapeutów różnych nurtów, psychotraumatologów, interwentów kryzysowych, lekarzy psychiatrów i pozostałych specjalności, pracowników pomocy społecznej, służby zdrowia etc. - a także wszystkich kształcących się w wyżej wymienionych kierunkach. 

Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]

Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB. 


Webinar poprowadzi Igor Rotberg:

psycholog, psychotraumatolog, psychoterapeuta certyfikowany przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej i Polskie Towarzystwo Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Jest absolwentem Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i 5-letniego kursu psychoterapii w Polskim Stowarzyszeniu Rozwoju Psychoterapii. Aktualnie prowadzi działalność kliniczną jako terapeuta osób dorosłych i par, a także szeroko zakrojoną działalność dydaktyczną - jest m.in. założycielem i wykładowcą Studium Integracyjnej Terapii Osób po Traumie i byłym wykładowcą na studiach podyplomowych z psychotraumatologii w Collegium Humanum. Współredaktor książki "Ponowoczesne modele pomagania" oraz współautor książki "Po jasnej stronie mocy", obydwu adresowanych do adeptów psychoterapii. Prowadzi również konsultacje dla psychoterapeutów z zakresu praktycznego zastosowania integracyjnej terapii osób po traumie oraz zaburzeń osobowości. 

Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia Akademii Terapeuty

"Czego specjaliści zdrowia psychicznego mogą nauczyć się od profesora dietetyka? Najnowsze badania i trudne pytania" Prof. dr hab. n. med. Dariusz Włodarek "Dorosły Pacjent chce odebrać sobie życie - zalecenia dla psychologów i psychoterapeutów" prof. dr hab. n. med. Agnieszka Gmitrowicz "Trauma rozwojowa - jak skutecznie pomóc dziecku, integrując założenia neurobiologii i współczesnej psychoterapii?" dr Kamila Kuprowska-Stępień "Ocena i prawidłowy opis stanu psychicznego - wskazówki dla psychologów i psychoterapeutów" mgr Agata Kowalska "Niezbędnik psychologa w przedszkolu / szkole specjalnej. Psycholog w przedszkolu i szkole specjalnej - jak wspierać dzieci, rodziców i nauczycieli?" mgr Sylwia Panek, mgr Aleksandra Dyrda "Jak „nie wiedzieć” w psychoterapii? O zaletach irrewerencji w praktyce terapeutycznej" prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro "Księgowa radzi: maksymalizacja zysków dla psychologa w 2024r." mgr Monika Czarnecka "“Męskie” i “kobiece” ADHD - diagnoza i terapia dorosłych zgodna z najnowszymi wytycznymi" mgr Agata Kowalska "DBT w terapii zaburzeń osobowości i trudności interpersonalnych - niezbędne techniki dla każdego psychologa i terapeuty" mgr Izabela Budzyńska "Analiza więzi prenatalnej w pracy z przyszłymi rodzicami" mgr Edyta Naglarska-Ryćko "Zachowania autoagresywne u młodzieży - skuteczne techniki terapeutyczne" mgr Klaudia Siwek "ABC seksualności pacjenta w gabinecie psychoterapeuty" dr hab. n. med. Michał Lew - Starowicz "Tajemnice i pułapki przeszłych zranień - praktyczne wskazówki do pracy z Pacjentem" dr Bogna Szymkiewicz-Kowalska "ADHD u osób dorosłych - diagnoza różnicowa i oddziaływania terapeutyczne" mgr Olga Maracewicz „Diagnoza i terapia dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi” mgr Martyna Czopowicz „Terapia schematów w leczeniu zaburzenia osobowości typu borderline” mgr Paweł Górny
Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]