JAK DBAĆ O SIEBIE, PRACUJĄC Z NAJLICZNIEJSZĄ GRUPĄ PACJENTÓW - OSOBAMI PO TRAUMIE? 

Certyfikowane szkolenie online


Termin szkolenia: 18 marca 2024 r. (poniedziałek) w godz. 18:00 – 21:00
Specjalisto, to temat, który dotyczy Ciebie!
Na pewno wiesz, jak pomagać osobom po traumatycznych zdarzeniach, ale czy wiesz też:

jak rozpoznać u siebie objawy wtórnego PTSD, wypalenia zawodowego, tzw. zjawiska zmęczenia współczuciem i innych problemów charakterystycznych dla terapeutów?

jakie zachowania narażają Cię na utratę własnego zdrowia psychicznego, a jakie sprzyjają utrzymaniu dobrostanu i rozwojowi rezyliencji?

jak pomóc sobie w obliczu narastającego wyczerpania psychicznego?

Psychoterapeuci to jedna z najdłużej aktywnych grup zawodowych - wielu z nas pracuje klinicznie po kilkadziesiąt lat! Pamiętaj, że to maraton, nie sprint. Zacznij właściwie dbać o siebie już teraz, aby móc wykonywać ten piękny zawód jeszcze przez długi, długi czas. 


Zapisy na szkolenie otwarte!

Każdy, kto choć raz leciał samolotem, wie - maskę tlenową należy nałożyć najpierw sobie, a następnie dziecku. Ta zasada stała się metaforą dla rodziców i osób wykonujących zawody pomocowe: musimy najpierw zadbać o siebie i swoje bezpieczeństwo, aby właściwie dbać o tych, za których jesteśmy odpowiedzialni. 

Mimo teoretycznej świadomości, jak ważny jest to temat, samoopieka i profilaktyka zdrowia psychicznego jest jednym z najbardziej zaniedbanych obszarów w programach studiów psychologicznych i szkoleń z psychoterapii. To sprawia, że psychologom i terapeutom na różnych etapach rozwoju zawodowego często trudno jest dbać o balans między pracą a życiem prywatnym. Pracują za dużo, biorą pod opiekę zbyt wiele “trudnych przypadków” naraz i nie zawsze pamiętają o tym, aby regularnie uzupełniać własne emocjonalne zasoby. Skutki bywają poważne: przemęczeni i niezaopiekowani terapeuci stają się mniej efektywni, nadmiernie przeżywają trudności swoich Pacjentów lub wręcz przeciwne - są wobec nich mniej empatyczni. Zaniedbują prywatne relacje, zaczynają odczuwać objawy depresji czy lęku. 

Tak jednak nie musi być! Nasze praktyczne, unikalne na rynku szkolenie powstało wobec wzrastającego zapotrzebowania i z potrzeby serca. Nauczymy Cię, jak dbać o siebie: tak, aby towarzyszyć swoim Pacjentom mądrze i odpowiedzialnie, a po pracy wieść wartościowe, szczęśliwe życie.


PRAKTYCZNY PROGRAM

Cz. I - Specyfika poszczególnych zjawisk u terapeutów - czynniki ryzyka, objawy i konsekwencje

  • Wtórny zespół stresu pourazowego (Secondary Traumatic Stress Disorder - STSD)
  • Wtórny stres traumatyczny 
  • Zmęczenie współczuciem 
  • Trauma zastępcza 
  • Wypalenie zawodowe wśród terapeutów pracujących z traumą 
  • Zjawiska pozytywne - zastępcza rezyliencja (zdefiniowana w 2007 roku) i zastępczy wzrost potraumatyczny (zdefiniowany w 2005 roku) 


Cz. II - Praktyczne zalecenia dla terapeutów 

  • Autodiagnoza - jakie subtelne sygnały mogą świadczyć, że z psychiką terapeuty dzieje się coś niedobrego?
  • Pierwsza samopomoc - jak pomóc sobie w zależności od rodzaju doświadczanego problemu? 
  • Granice samopomocy - po czym poznać, że to już czas na sięgnięcie po pomoc specjalisty? Z jakimi trudnościami zgłosić się na superwizję, a z jakimi do psychoterapeuty lub psychotraumatologa?
  • Profilaktyka - jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia negatywnych skutków pracy pomocowej w obszarze leczenia traumy?


DLA KOGO?

Na szkolenie zapraszamy wszystkie osoby, które chcą dowiedzieć się, jak dbać o siebie, pracując z Pacjentami z doświadczeniem traumy. Zapraszamy zwłaszcza psychologów i psychoterapeutów różnych nurtów, psychotraumatologów, interwentów kryzysowych, lekarzy psychiatrów i pozostałych specjalności, pracowników pomocy społecznej, służby zdrowia etc. - a także wszystkich kształcących się w wyżej wymienionych kierunkach. 

Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]

Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB. 


Webinar poprowadzi Igor Rotberg:

psycholog, psychotraumatolog, psychoterapeuta certyfikowany przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej i Polskie Towarzystwo Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Jest absolwentem Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i 5-letniego kursu psychoterapii w Polskim Stowarzyszeniu Rozwoju Psychoterapii. Aktualnie prowadzi działalność kliniczną jako terapeuta osób dorosłych i par, a także szeroko zakrojoną działalność dydaktyczną - jest m.in. założycielem i wykładowcą Studium Integracyjnej Terapii Osób po Traumie i byłym wykładowcą na studiach podyplomowych z psychotraumatologii w Collegium Humanum. Współredaktor książki "Ponowoczesne modele pomagania" oraz współautor książki "Po jasnej stronie mocy", obydwu adresowanych do adeptów psychoterapii. Prowadzi również konsultacje dla psychoterapeutów z zakresu praktycznego zastosowania integracyjnej terapii osób po traumie oraz zaburzeń osobowości. 

Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia Akademii Terapeuty

"Dorosły Pacjent chce odebrać sobie życie - zalecenia dla psychologów i psychoterapeutów" prof. dr hab. n. med. Agnieszka Gmitrowicz "Czego specjaliści zdrowia psychicznego mogą nauczyć się od profesora dietetyka? Najnowsze badania i trudne pytania" Prof. dr hab. n. med. Dariusz Włodarek "Trauma rozwojowa - jak skutecznie pomóc dziecku, integrując założenia neurobiologii i współczesnej psychoterapii?" dr Kamila Kuprowska-Stępień "Ocena i prawidłowy opis stanu psychicznego - wskazówki dla psychologów i psychoterapeutów" mgr Agata Kowalska "Niezbędnik psychologa w przedszkolu / szkole specjalnej. Psycholog w przedszkolu i szkole specjalnej - jak wspierać dzieci, rodziców i nauczycieli?" mgr Sylwia Panek, mgr Aleksandra Dyrda "Jak „nie wiedzieć” w psychoterapii? O zaletach irrewerencji w praktyce terapeutycznej" prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro "Księgowa radzi: maksymalizacja zysków dla psychologa w 2024r." mgr Monika Czarnecka "“Męskie” i “kobiece” ADHD - diagnoza i terapia dorosłych zgodna z najnowszymi wytycznymi" mgr Agata Kowalska "DBT w terapii zaburzeń osobowości i trudności interpersonalnych - niezbędne techniki dla każdego psychologa i terapeuty" mgr Izabela Budzyńska "Analiza więzi prenatalnej w pracy z przyszłymi rodzicami" mgr Edyta Naglarska-Ryćko "Zachowania autoagresywne u młodzieży - skuteczne techniki terapeutyczne" mgr Klaudia Siwek "ABC seksualności pacjenta w gabinecie psychoterapeuty" dr hab. n. med. Michał Lew - Starowicz "Tajemnice i pułapki przeszłych zranień - praktyczne wskazówki do pracy z Pacjentem" dr Bogna Szymkiewicz-Kowalska "ADHD u osób dorosłych - diagnoza różnicowa i oddziaływania terapeutyczne" mgr Olga Maracewicz „Diagnoza i terapia dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi” mgr Martyna Czopowicz „ICD-11: co każdy specjalista powinien wiedzieć o najnowszej edycji klasyfikacji chorób?” lek. Kalina Chodzicka „Terapia schematów w leczeniu zaburzenia osobowości typu borderline” mgr Paweł Górny
Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]