ADHD, CHAD, A MOŻE BORDERLINE? WSKAZÓWKI DO DIAGNOZY RÓŻNICOWEJ

Certyfikowane szkolenie online


Termin szkolenia: 19 października 2023 r. (czwartek) w godz. 18:00 – 21:00
ADHD, CHAD, borderline - to zaburzenia z trzech różnych grup (zaburzeń neurorozwojowych, nastroju i osobowości). Mimo tego niektóre ich objawy są łudząco podobne, a diagnoza różnicowa “spędza sen z powiek” specjalistom. 

Po czym poznać, że jedno zaburzenie współwystępuje z drugim? A kiedy możemy definitywnie wykluczyć współwystępowanie?

Jakie są pułapki w różnicowaniu ADHD, CHADu i borderline? Jak ich uniknąć?

Co można wywnioskować z obserwacji Pacjenta(-ki) i własnych odczuć, które pojawiają się w kontakcie z osobą badaną?

Jak zaplanować proces diagnostyczny? Jakie indywidualne właściwości Pacjenta(-ki) należy wziąć pod uwagę przy doborze narzędzi?


Jeśli na powyższej liście odnalazłeś(-aś) choć jedno pytanie, które sam(a) sobie zadajesz - to szkolenie jest dla Ciebie 🙂

Diagnozy zaburzeń zdrowia psychicznego są teraz stawiane znacznie częściej, niż kiedyś. Nie brakuje krytyków tego zjawiska, którzy mówią, że żyjemy w dobie “naddiagnozowania”. Psycholog, który podejmuje się diagnozy w kierunku ADHD, CHADu lub borderline, niewątpliwie bierze na siebie dużą odpowiedzialność i staje przed szeregiem wyzwań. Musi między innymi określić, czy ewentualne wcześniejsze diagnozy były właściwe (a to Pacjenci, którzy często mają bogatą historię poprzednich terapii i leczenia psychiatrycznego). Żeby stwierdzić, czy i jakie jednostki chorobowe rzeczywiście występują u Pacjenta(-ki), konieczne jest natomiast zweryfikowanie, czy dany niespecyficzny objaw wynika z jednego zaburzenia, czy też ze współwystępowania trudności psychicznych. 

Chorobę afektywną dwubiegunową, zaburzenie borderline i ADHD łączą między innymi: 

  • Trudności interpersonalne, nietypowe cechy ujawniające się w kontakcie;
  • Trudności z odraczaniem decyzji i kontrolą impulsów; 
  • Niestabilny nastrój. 


Zapisz się na 3-godzinny webinar, aby skorzystać z kilkunastoletniego doświadczenia specjalistki psychologii klinicznej. 


PRAKTYCZNY PROGRAM 
  • Najaktualniejsze dane odnośnie rozpowszechnienia i częstotliwości współwystępowania CHADu, borderline i ADHD;
  • Podobieństwa i różnice w obrazie klinicznym CHADu, borderline i ADHD u różnych Pacjentów(-ek); 
  • Na co zwrócić uwagę podczas diagnozy i jak uniknąć błędów najczęściej popełnianych przez specjalistów - konkretne wskazówki od praktyka dla praktyka; 
  • Impulsywność i zmienność nastroju, czyli cechy wspólne dla Pacjentów(-ek) z różnymi diagnozami - jak sprawdzić, z czego wynika ten sam objaw u różnych osób badanych? 
  • Afekt w trakcie badania, czyli nieoceniona informacja diagnostyczna - co składa się na ekspresję emocji, jak prawidłowo opisać ją u Pacjenta(-ki) i jak to później wykorzystać? 
  • Jak zaplanować proces diagnostyczny i co należy uwzględnić przy tworzeniu takiego planu? 


DLA KOGO?

Na webinar zapraszamy wszystkich, którzy chcą podnieść swoje umiejętności w zakresie diagnozy psychologicznej i/lub chcą pogłębić swoje rozumienie Pacjentów z podejrzeniem ADHD, borderline i choroby afektywnej dwubiegunowej: zwłaszcza psychologów i studentów psychologii, psychoterapeutów różnych nurtów (w trakcie szkolenia, dyplomowanych, certyfikowanych), specjalistów psychologii klinicznej, lekarzy psychiatrów i innych specjalności.

Szkolenie poprowadzi Agata Kowalska

psycholożka kliniczna i specjalistka diagnozy psychologicznej. Przeprowadza m.in. badania w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu, zaburzeń osobowości i ADHD, ocenę funkcji poznawczych czy poziomu inteligencji u dorosłych. Od ponad 10 lat pracuje w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie (Szpital Tworkowski). Sporządza również opinie psychologiczne na potrzeby sądów i prokuratur. Chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi specjalistami: jest autorką kursów Akademii Terapeuty “Diagnoza psychologiczna w kierunku autyzmu u dorosłych”, „Ocena i prawidłowy opis stanu psychicznego - wskazówki dla psychologów i psychoterapeutów” oraz cyklu poświęconego diagnostyce różnicowej. W klinice PsychoMedic prowadzi staż z zakresu diagnozy psychologicznej dla absolwentów psychologii. 

Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia Akademii Terapeuty

Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]