TERAPIA ZABURZEŃ PARAFILICZNYCH: STANDARDY POSTĘPOWANIA I WSKAZÓWKI OD PROF. LWA-STAROWICZA

Certyfikowane szkolenie online


Termin szkolenia: 12 września 2024 r. (czwartek) w godz. 18:00 – 21:00
Jak zareagować, gdy po kilku miesiącach psychoterapii dowiadujemy się o nietypowych preferencjach seksualnych Pacjenta? O co dopytać, aby wykluczyć lub potwierdzić zaburzenia parafiliczne?


Jak zmodyfikować dotychczasową strategię leczenia, gdy u Pacjenta potwierdzi się diagnoza zaburzeń parafilicznych?

O czym pamiętać, prowadząc terapię Pacjenta z zaburzeniem parafilicznym? Co robić zawsze, a czego nie robić nigdy?


Jak postępować, aby trzymając się tajemnicy zawodowej, jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo Pacjenta lub innych osób?


Jakie są typowe trudności Pacjentów z zaburzeniami parafilicznymi i zalecane interwencje w ich przypadku?


Na najbliższym szkoleniu przyjrzymy się jednemu z najtrudniejszych obszarów seksuologii klinicznej. A uczyć będziesz się od naprawdę wybitnego eksperta – psychiatry, seksuologa, pierwszego w Polsce specjalisty medycyny seksualnej (Fellow of the European Committee of Sexual Medicine), prof. dr hab. n. med. Michała Lwa-Starowicz:

Pytanie, co jest „normą”, a co „patologią” w kontekście aktywności seksualnej, budzi w społeczeństwie wiele kontrowersji i w wielu przypadkach trudno jest udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. Zdarzają się jednak sytuacje, w których preferencje seksualne Pacjenta(-ki) stanowią ryzyko zarówno dla niego, jak i dla jego otoczenia. Dotyczy to w szczególności zaburzeń parafilicznych, czyli takich preferencji, które wiążą się z naruszeniem granic, krzywdą, zagrożeniem zdrowia lub nawet życia drugiej osoby. Sam Pacjent(ka) może natomiast doświadczać wstydu, poczucia winy, jak i ogromnej frustracji z powodu niemożności zaspokojenia swoich pragnień. Osoby z zaburzeniami parafilicznymi często obawiają się specjalistów zdrowia psychicznego, a jeśli już zgłaszają się na terapię, to przez długi czas nie poruszają tematu swojej seksualności.

Ujawnienie przez Pacjenta(-kę), że doświadcza objawów zaburzenia pedofilnego czy dopuszcza się aktów voyeryzmu albo ekshibicjonizmu, może być trudne również dla samego psychoterapeuty. U wielu specjalistów pojawiają się wówczas, odruchowo, zgorszenie lub obawy, że nie uda im się pomóc, że nie zapobiegną skrzywdzeniu innej osoby. „Czy ja powinnam to gdzieś zgłosić?”, „Przecież ja nigdy nie rozmawiałem z osobą, która tak ma!” – to tylko niektóre myśli i dylematy terapeutów w takiej sytuacji.

Udział w szkoleniu pozwoli Ci zdobyć konkretne wytyczne i wskazówki do pracy pod najlepszym możliwym adresem – od prof. dr hab. n. med. Michała Lwa-Starowicza, seksuologa, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Poznasz nie tylko najaktualniejsze standardy pracy z takimi Pacjentami, ale także strategie reagowania w trudnych sytuacjach, interwencje terapeutyczne i inne rozwiązania, które Pan Profesor wypracował w ciągu długich lat swojej praktyki.


PRAKTYCZNY PROGRAM
  • Zaburzenia parafiliczne w ICD-11 – definicja, rodzaje, kryteria diagnostyczne - jakie zmiany wprowadziła nowa edycja klasyfikacji i jak powinniśmy uwzględnić je w procesie diagnozy i terapii Pacjentów?
  • Co robić, gdy Pacjent ujawni w trakcie psychoterapii nietypowe preferencje seksualne? Jak powinno to wpłynąć na dalszy przebieg procesu?
  • Kluczowe zasady w pracy terapeutycznej z Pacjentem z zaburzeniami parafilicznymi w różnych kontekstach klinicznych
  • Najczęstsze problemy Pacjentów z zaburzeniami parafilicznymi i zalecane interwencje w przypadku:

- zagrożenia bezpieczeństwa Pacjenta i innych osób,

- trudności w realizacji preferencji seksualnych w związku partnerskim,

- bólu psychicznego, wstydu Pacjenta wynikające z preferencji seksualnych.

  • Odpowiedzi na najczęstsze wyzwania w terapii Pacjentów z zaburzeniami parafilicznymi
  • Jakie są najczęstsze błędy w terapii zaburzeń parafilicznych i jak uniknąć ich we własnej praktyce?
  • Omówienie przykładów klinicznych z praktyki Prowadzącego

Nowość❗️Szkolenie zawiera symulacje sesji terapeutycznej. Niepowtarzalna okazja, aby w praktyce zobaczyć prawdziwą sesję terapeutyczną prowadzą przez doświadczonego psychoterapeutę.


DLA KOGO?

Na szkolenie zapraszamy wszystkich specjalistów,  którzy chcą zdobyć lub uporządkować swoją wiedzę na temat diagnozy i terapii parafilii oraz zaburzeń parafilicznych. Zapraszamy zwłaszcza psychologów i psychoterapeutów różnych nurtów, seksuologów, lekarzy psychiatrów i innych specjalności, kuratorów sądowych, pracowników socjalnych, ośrodków poprawczych i karnych.

Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]

Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB. 


Na webinar zaprasza nasz Mistrz, prof. dr hab. n. med. Michał Lew-Starowicz:

lekarz specjalista psychiatra, seksuolog kliniczny, psychoterapeuta, superwizor terapii zaburzeń seksualnych, aktualny wiceprezes Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i członek Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Medycyny Seksualnej. Jako pierwszy lekarz w Polsce uzyskał tytuł specjalisty medycyny seksualnej afiliowanego przez European Union od Medical Specialists. Obecnie pełni funkcję Kierownika Kliniki Psychiatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i Bielańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego oraz wykładowcy Szkoły Terapii Seksualnej, którą współtworzył. Jest redaktorem naczelnym prestiżowego czasopisma: Journalof Sexual and Mental Health oraz członkiem międzynarodowych komitetów redakcyjnych czasopism: Journal of Sexual Medicine, International Journal of SexualHealth oraz Sexual Health & Compulsivity. Zaangażowany w badania o charakterze interdyscyplinarnym w obszarze zdrowia psychicznego i seksuologii - jest autorem i współautorem dziesiątek publikacji naukowych, podręczników i wystąpień na konferencjach krajowych i międzynarodowych. W praktyce klinicznej zajmuje się przede wszystkim leczeniem zaburzeń psychicznych, psychoterapią indywidualną i partnerską, leczeniem dysfunkcji seksualnych oraz pomocą dla osób w trakcie procesu korekty płci.

Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia Akademii Terapeuty

"Między miłością a miłością pozorną w psychoterapii" prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro "Różnicowanie ADHD, autyzmu i zaburzeń osobowości - wskazówki diagnostyczne" mgr Agata Maria Kowalska "Seksuologia w ICD-11: nowe wytyczne odnośnie diagnozy i słownictwa" prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz "Toksyczny wstyd - jak pracować nad nim w psychoterapii? Praktyczne wskazówki dla specjalistów" mgr Jakub Błażej "Jak wybrać nurt i być skutecznym terapeutą?" mgr Jakub Błażej "ABC seksualności pacjenta w gabinecie psychoterapeuty" dr hab. n. med. Michał Lew - Starowicz "Diagnoza autyzmu z wykorzystaniem narzędzi psychologicznych" mgr Martyna Czopowicz ”Trudności i dylematy w pracy z Pacjentem ze wzorcem borderline – jak sobie z nimi radzić?” mgr Izabela Słoniewska ”Wzbogać swój warsztat o techniki ISTDP - Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Psychodynamicznej” mgr Leszek Jaworski „Pacjentka w ciąży i połogu – 10 typowych trudności i 10 strategii pracy terapeutycznej” mgr Justyna Trojanowska-Juras „Interwencja kryzysowa i procedura Niebieskiej Karty w sytuacji występowania przemocy w rodzinie” mgr Joanna Sielska „ChAD w praktyce psychologa – diagnoza i terapia” mgr Lidia Karasiewicz „Wszystko, czego jeszcze nie wiesz o depresji: profesjonalna diagnoza i obrazy atypowe” dr n. hum. Magdalena Nowicka „Terapia schematu i dialog motywujący w leczeniu zaburzeń osobowości” mgr Jędrzej Kosewski
Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]